Kiemelkedő dohánytermésre számít a MADOSZ
Az elmúlt évek legnagyobb mennyiségű és legjobb minőségű dohánytermése várható az idén Magyarországon – mondta Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke hétfőn az MTI-nek.
A tavalyi volt a dohánytermesztés szempontjából az egyik legrosszabb év, a mostoha időjárás miatt országos átlagban mindössze 1,2 tonna termést tudtak betakarítani, Az idén 1,7-1,8 tonnás hektáronkénti átlagtermés várható – mondta a MADOSZ elnöke. Hozzátette, hogy laboratóriumi vizsgálatok még nem állnak rendelkezésre, de a dohánylevelek szövettartalmának szemrevételezése alapján az elmúlt évek legjobb minőségű termése várható
Magyarországon a tavalyihoz képest az idén 1.014 hektárral, 4.841 hektárra csökkent a leszerződött dohányterület nagysága. Ezen belül a Virginia fajta részaránya mintegy 600 hektáros csökkenést követően 3.400-ra, a Burley 3-400 hektárral mintegy 1.400 hektárra esett vissza. Az ország legnagyobb dohánytermő vidékének számító Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2011-ben összesen 3.754 hektárra szerződtek le a termelők, ami 350 hektárral kevesebb a tavalyinál.
A felvásárlási árakat a korábbi években megszokotthoz képest az idén 15-18 százalékkal magasabban hirdették meg – mondta Bényei Illés.
A termelési költségekről a MADOSZ elnöke elmondta: a termelői csoport fenntartási költségének ötven százalékát a nyíregyházi fermentáló vállalta magára, ami hektáronként mintegy tízezer forintos költségmegtakarítást jelent a termelőknek. A hazai dohánytermés mintegy nyolcvan százalékát felvásárló ULT Magyarország Zrt. egyébként szerdán kezdi a dohánylevelek átvételét.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >