Kiegyensúlyozott élelmiszer külkereskedelem
A mezőgazdasági- és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke mérsékelten elmaradt a 2013. január-szeptemberi időszak eredményétől, míg a behozatal értéke négy százalékkal emelkedett, az agrár-külkereskedelem aktívuma 2338 millió euró volt, 209 millió euróval, nyolc százalékkal kevesebb, mint a bázisidőszakban.
A mezőgazdasági- és élelmiszeripari termékek exportja hét, az importé tíz százalékkal bővült 2013. január-szeptemberhez képest. Az árak mérséklődtek, euróban számítva az exportár nyolc százalékkal, az importár öt százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
A vizsgált időszakban az egyéb táplálkozásra alkalmas készítmények – elsősorban étrend-kiegészítők, élelmiszer-alapanyagok és adalékanyagok – exportértéke nőtt legnagyobb mértékben a bázisidőszakhoz viszonyítva – állapította meg az Agrárgazdasági Kutató Intézet. Az élelmezésre alkalmas húsfélék (sertés- és baromfihús), valamint az állati takarmány árbevétele közel 40 millió euróval emelkedett. A gabonafélék exportértéke az előbbieknél kevésbé, 26 millió euróval nőtt. A kukorica kivitele ugyan 80 millió euróval magasabb árbevételt eredményezett, de a búzáé 40 millió euróval kevesebbet és a többi gabonaféle árbevétele is egyenként akár 10-15 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az állati zsírok és olajok értékcsökkenése volt értékben a legnagyobb (104 millió euró). A napraforgómag olaj exportértéke alig háromnegyede az egy évvel korábbinak, és a repceolaj exportértéke is jelentősen csökkent. A cukor és a cukoráru termékkör exportértéke 85 millió euróval maradt el a bázisidőszak szintjétől, elsősorban azért, mert a fehér cukor kiszállítások értéke több mint 60 százalékkal esett. A Szlovákiába irányuló cukorszállítások értéke az egy évvel ezelőtti 33 millió euróról 4 millió euróra zuhant.
A gabonafélék importja bővült a legjobban, mert a kukorica behozatal az év első felében lényegesen meghaladta az egy évvel korábbit. A legnagyobb csökkenés az állati takarmány árucsoport esetében történt, mivel a szójabab pogácsa behozatala közel húsz százalékkal kevesebb volt, mint a bázisidőszakban. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >