Ki fizeti a révészt?
A szó szoros értelmében teszik fel a kérdést az élelmiszerlánc szereplői a júliustól tervezett új autópályadíj fizető rendszer kapcsán.
Az autópályadíj szedésének kiszélesítése az élelmiszertermelők és feldolgozók számára költségnövekedéssel jár. Ágazati sajátosság ugyanis, hogy a mezőgazdasági és élelmiszerfeldolgozói tevékenységet többnyire nem olyan útvonalak mentén végzik, ahol most is kell a szállításért útdíjat fizetni, vagyis sokaknak ez új kiadást jelent. A tejágazatban még nem készült el a pontos összegzés. Ám az egyes vállalati számítások ismeretében, már most biztosnak tűnik, hogy a tej egyenértékre vetített, áfa nélkül számított, jelenlegi 27 százalékos költségvetési elvonás legalább 15-20 százalékkal megnő. Legalábbis akkor, ha a kormány tervei szerint a második félévtől már működik az ellenőrző rendszer és a 3,5 tonnánál nehezebb teherautók után az egész területén fizetni kell az úthasználatért.
Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatójának beszámolója szerint ezért legalább 30-35 százalékos szintre emelkedik az állami elvonás.
Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy a vállalkozások most végzik a számításokat és majd összegzik az ágazati eredményeket is. Azt azonban hozzátette, kétségei vannak, hogy élelmiszer előállító lánc szereplői képesek e egy újabb költséget lenyelni. Attól azonban tart, hogy milyen sikerrel lehet továbbhárítani a megnövekedett kiadásokat.
Számolnak a kereskedők is. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt állítja, hogy a kiskereskedelmi tevékenység veszteséges, ezért, ha a cégeknek az új útdíj szedési módszer miatt megnövekednek a költségeik, akkor ez a fogyasztói árak növeléséhez vagy az átvételi árak csökkenéséhez vezet.
Tejegyenérték számítás:
1 liter értékesített tej = 1/0,971 kg tej;
1 kg vaj = 22,5 kg tej;
1 kg tejszín = 0,263 kg tej x a tejszín zsírtartalma (tömeg %);
1 kg tejföl = 0,263 kg tej x tejföl zsírtartalma (tömeg %);
1 kg túró = 5 kg tej;
1 kg joghurt = 1 kg tej;
1 kg sajt = 10 kg tej.
(munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >