K&H:egyre több hazai kkv keresi az EU-s pályázati lehetőségeket
Újra fellángolt a pályázási kedv a hazai kis- és középvállalkozások körében, de a sikerhez vezető út is egyre rögösebb – derül ki a K&H kkv bizalmi index 2025 második negyedévének kutatási adataiból. Az elmúlt három év legmagasabb eredményét mérte a kutatás –a kkv-k csaknem fele próbálkozik forrásokat szerezni az uniótól. A friss adatok alapján ez a hatodik legmagasabb érték az index történetében, ráadásul az előző negyedévhez képest is számottevő, nyolc százalékpontos emelkedésről van szó. Habár a benyújtott pályázatok száma minimálisan csökkent, azonban 50 százalékuk sikeresnek bizonyult és megnyertek valamilyen támogatást. Kedvezőbb képet mutat a pályázatok bonyolultságának megítélése és csökkent a kiírásokat értelmezhetetlennek tartók aránya.
Jelentősen emelkedett az európai uniós pályázatok népszerűsége a magyar kkv-k körében, a K&H kkv bizalmi index 2025 második negyedéves kutatási adatai szerint, ugyanis az előző negyedéves 36-ról 44 százalékra ugrott azon vállalkozások aránya, amelyek nyújtottak be pályázatot uniós forrásokra. Átlagosan 1,4 pályázatot adott be egy magyar kisvállalkozás a legutóbb vizsgált időszakban. A beadott pályázatoknak átlagosan 50 százaléka volt sikeres – azaz minden második benyújtott pályázat nyert támogatást.
Bár az év első három hónapjában jelentősen, 8 százalékponttal megugrott az uniós pályázatok elérhetőségét kifejezetten bonyolultnak tartó cégvezetők aránya, ez a második negyedévre valamelyest korrigált, jelenleg a kkv-k 41 százaléka érzi nagyon körülményesnek ezt az uniós lehetőséget. Ezzel szemben azonos szinten maradt a közepes nehézséget és a könnyebb elérhetőséget vélők aránya; előbbit negyedük, utóbbit tizedük jelezte.
„Az uniós támogatások fontos lehetőséget jelentenek a kkv-k számára, mivel így forráshoz juthatnak fejlesztések megvalósítására, beruházásra, a digitalizáció növelésére. Javult a pályázatok közérthetőségének is a megítélése az elmúlt időszakban, azonban mi úgy látjuk, van még igény a K&H által nyújtott edukációra és tanácsadásra. A vállalkozást megkönnyítő banki szolgáltatások mellett e-tananyagokkal, üzleti közösség szervezésével és pályázati lehetőségekkel is támogatjuk a kkv-kat terveik megvalósításában”
– értékelte a kutatás eredményeit Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketingvezetője.
A K&H kkv bizalmi indexről
A K&H Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása jelenleg 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és azok várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi mérés, melyet az Impetus Research készített, 2025. május 19. és június 6. között történt. Készült a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére.
Kapcsolódó cikkeink
Megújult a K&H gyermekbarát irodája
A nyári szünet a gyerekeknek maga a paradicsom, míg a…
Tovább olvasom >A magyar kkv-k közel kétharmada tervez fizetésemelést a következő 12 hónapban
A kis- és középvállalkozások (kkv) 65 százaléka a következő 12…
Tovább olvasom >A Széchenyi Kártya Program támogatásainak összege elérte a 100 milliárd forintot
A Széchenyi Kártya Program jelentősen hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztusban jelentősen javult a lakosság gazdasági közérzete a Századvég szerint
A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2025. augusztusi felmérése alapján a lakosság…
Tovább olvasom >Árréscsökkentést jelentett be a szerb elnök
A kereskedelmi láncok árrését 20 százalékra korlátozó gazdasági intézkedéseket vezetnek…
Tovább olvasom >Javult a németországi üzleti hangulat augusztusban az ifo felmérése szerint
Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult az üzleti hangulat Németországban…
Tovább olvasom >