K&H kkv bizalmi index: visszafogott eredményekre számítanak a hazai vállalkozások
A K&H kkv bizalmi index legújabb adatai alapján a megkérdezett félezer cégvezető a következő egy évben átlagosan 4,3 százalékos árbevétel-növekedést és 2,5 százalékos nyereség-növekedést feltételez, ez azt jelzi, hogy a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) esetében, a mikrovállalkozások kivételével, jelentősen mérséklődtek az árbevétel- és eredmény-várakozások.
A K&H Bank csütörtöki közleménye szerint az 500 hazai kkv vezető megkérdezésén alapuló felmérés eredménye azt mutatja, hogy a következő egy évre vonatkozó árbevétel várakozások visszaesést jeleznek. Az előző negyedévben jellemző 5 százalékos árbevétel-növekedés helyett a második negyedévben átlagosan csupán 4,3 százalékos bevétel-növekedést várnak.
Leginkább a középvállalatok árbevétel várakozásai fordultak negatív irányba, hiszen míg az előző negyedévben 6,9 százalékos bevétel-növekedést prognosztizáltak, addig ezt most csupán 3,1 százalékra valószínűsítik. Ennél kisebb mértékben romlottak a kisvállalkozások árbevétel várakozásai: az első negyedév 5,4 százalékos mutatójához képest ez mintegy 4,6 százalék. A mikrovállalkozásoknál a korábbi várakozások stagnálása tapasztalható, ami 4,3 százalékos bevétel növekedést feltételez.
Hasonlóan negatív tendencia mutatkozik a nyereségvárakozások tekintetében. A középvállalatok esetében igazi mélyrepülés figyelhető meg: az előző negyedévi 4 százalékos nyereségvárakozást követően jelenleg csupán 0,2 százalékos profitnövekedést valószínűsítenek. A kisvállalkozásoknál ennél szolidabb mértékű visszaesés tapasztalható, a korábbi 2,5 százalékos profitnövekedés helyett jelenleg 2 százalékos nyereségbővüléssel számolnak. Pozitív elmozdulás itt is csak a mikrovállalkozások tekintetében tapasztalható, igaz, az ő várakozásaik voltak korábban a legvisszafogottabbak.
„A romló tendencia oka az lehet, hogy egyelőre semmi jel nem mutat sem a belső fogyasztás, sem a beruházások élénkülésére, miközben a külpiaci kereslet dinamikája is csökkent. Ezt támasztja alá az is, hogy az árbevétel és eredmény várakozások csökkenése az ágazatok közül leginkább az ipari, valamint a kereskedelmi cégeket jellemzi” – idézi a közlemény Németh Lászlót, a K&H Kkv marketing főosztályvezetőjét.
A főosztályvezető úgy vélte: a mikrocégek javuló kilátásait leginkább a kisadókkal és az ezek nyomán keletkező megtakarításokkal kapcsolatos pozitív várakozások magyarázhatják. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >