K&H kkv bizalmi index: csökken a vállalkozások bizalma
Az országosan 700 vállalkozás vezetőjének megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index harmadik negyedéves értéke mínusz 26 ponton áll, ami a két éve ilyenkor tapasztalt várakozásoknak felel meg. Az index csökkenése mögött leginkább az húzódik meg, hogy a vállalkozások a következő egy évben a közterhek, valamint a vállalati hitelek növekedésével számolnak – mondta Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A bank az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében ismerteti: a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások vezetőinek megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index 2010 második negyedévétől kezdődő csökkenő trendje bár az idei második negyedévben ugyan megtorpant, ez csak átmenetinek bizonyult, hiszen a harmadik negyedévben ismét komoly, 14 pontos esést követően mínusz 26 pontot ért el.
A banki közlemény kitér arra, hogy az elmúlt hetek, hónapok intézkedései, az ennek nyomán kialakult bizonytalan gazdasági környezet negatívan hatott a vállalkozások jövőbeli várakozásaira, mivel a bizalmi indexet meghatározó 10 részindex közül éppen azok csökkentek legnagyobb mértékben, amelyek leginkább érzékenyek a gazdaságpolitikára. A nemzetközi kilátások romlása is negatívan hat a vállalkozások hangulatára, és a forint árfolyamára vonatkozó várakozások további árfolyam-csökkenést valószínűsítenek.
A legutóbbi megkérdezés alkalmával a vállalkozások gazdasági helyzetét befolyásoló tényezők közül két indexelem csökkent legnagyobb mértékben: a közterhek és a vállalati hitelkamatok. „Jelenleg a vállalkozások legnagyobb arányban a közterhek növekedését valószínűsítik: mintegy 53 százalékuk vélekedik úgy, hogy a következő egy évben nőni fognak a közterhek, miközben 29 százalékuk számít stagnálásra, és csupán 8 százalékuk véli úgy, hogy csökkenek majd ez irányú terheik. Legnagyobb arányban a kereskedelemben (58 százalék), valamint a középvállalati szektorban (66 százalék) számítanak növekvő közterhekre” – idézi a bank közleménye Németh Lászlót.
A banki szakember szerint az eredmény azért is fontos, mert a vevői kapcsolatok és a pénzügyi várakozások mellett a közterhek alakulása befolyásolja legjobban a vállalkozások gazdasági helyzetét.
A közterhekre vonatkozó várakozások mellett a vállalati hitelkamatok alakulásával kapcsolatos vélemények romlottak leginkább, jelenleg az erre vonatkozó részindex értéke a legalacsonyabb: mínusz 59 pont, ami 20 pontos csökkenés az előző negyedévhez képest. „E mögött az áll, hogy a kkv-k 42 százaléka véli úgy, hogy a következő egy évben növekedni fognak a vállalati hitelkamatok – feltehetően a jegybanki alapkamat esetleges növelése miatt. Közel minden harmadik vállalkozás a jelenlegi hitelkamat-szint fennmaradását valószínűsíti, és csupán 8 százalékuk számít a jelenlegi piaci kamatszint csökkenésére” – részletezte az eredményeket a szakember.
Hozzátette: az említett tényezők mellett a vevői és szállítói kapcsolatok, a gazdaságpolitika megítélése és a versenyhelyzet alakulására vonatkozó várakozások is romlottak kisebb mértékben, 2011 harmadik negyedévében csupán két részindex nőtt szerényen, így a banki szolgáltatások és az európai uniós pályázati lehetőségekhez való hozzájutás megítélése.
(MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >