K&H: kis pénzből nagy eredmény

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 02. 04. 10:42

Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is komoly pénzt tudnak összegyűjteni a diákok a zsebpénzükből? A K&H szerint ez gyerekjáték: csak egy kis rendszeresség kell hozzá, és pár év alatt összejöhet egy menő laptopra, egy elektromos biciklire, vagy akár egy álomutazásra is elegendő összeg.

A pénzügyi tudatosság minél fiatalabb korban történő kialakítása az egyik legjobb befektetés a jövőbe. Legyen szó kisebb vagy nagyobb gyermekről, már havi néhány ezer forint megtakarítása is komoly eredményt hozhat hosszabb távon. Erre hívja fel a figyelmet a K&H Vigyázz, kész, pénz! diákoknak megrendezett pénzügyi vetélkedője is, amely az idén jubileumi, tizenötödik évadához érkezett.

Kicsi a bors, de nagyot kamatozik

Ha egy diák például minden hónapban félretesz 2 ezer forintot, és a szülők még 5 százalékos éves kamatot is biztosítanak, négy év alatt a megtakarítása meghaladja a 106 ezer forintot. De ha valaki nagyobb tételben gondolkodik, és havonta 10 ezer forintot tesz félre, négy év után több mint 531 ezer forinttal lesz gazdagabb.

„Egy kis tudatossággal a kamatos kamat csodáját kihasználva hihetetlen ütemben nőhet a megtakarítás, hiszen a megtakarítás nemcsak a félretett pénz, hanem a korábbi kamatok után is növekszik”

– hangsúlyozta Horváth Magyary Voljč Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója, hozzátéve: „a fiatalokat arra kell ösztönözni, hogy apró lépésekkel haladjanak a nagy céljaik felé. Havi pár ezer forint már elég ahhoz, hogy a jövőjük biztosabb legyen.”

Kezdjük kicsiben, tanuljunk nagyban

„A gyermekek szociális tanulása kulcsfontosságú: amit a szüleiktől, tanáraiktól látnak, az alakítja a pénzügyi szokásaikat”

– fűzte hozzá Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelete alá tartozó Pénzmúzeum vezetője.  Hozzátette:

„a szülőknek és részben az óvodapedagógusoknak, tanítóknak igen nagy szerepe van már óvodás és kisiskolás korban is a későbbi pénzügyi tudatosság játékos megalapozásában, a pénzügyi személyiség fejlesztésében. 8-9 éves kortól pedig már akár tantervszerűen is beépíthető a diákok ismeretanyagába az alapvető pénzügyi ismeretekkel való foglalkozás.”

5 spórolási tipp a szülőknek

A szülők kulcsszerepet játszanak a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztésében. Az alábbi egyszerű lépések segítenek a gyermekeknek megtanulni, hogyan bánjanak jól a pénzzel:

Adj zsebpénzt! – Tanítsd meg a gyermekedet beosztani a pénzt, saját döntésein keresztül.
Tűzzetek ki közös célokat! – Például gyűjtsetek együtt egy játékra vagy családi nyaralásra, a közös tervezés izgalmas és tanulságos lehet.
Tartsatok heti pénzügyi beszélgetéseket! – Üljetek le közösen, és beszéljétek át, mire költött a gyermek az elmúlt héten, és mennyit sikerült félretennie. Ez segít neki átlátni a pénzügyeit, és megtanítja a tervezés fontosságát.
Játsszátok a „szükséglet vagy vágy” játékot! – Vásárlás közben segíts neki eldönteni, hogy az adott termék valóban szükséges-e, vagy csupán vágy tárgya.
Mutass példát! – A saját pénzügyi tudatosságod a leghatásosabb tanító eszköz! Ha te magad is tudatosan bánsz a pénzzel, a gyermeked is ezt fogja követni.

 

Kapcsolódó cikkeink