K&H: Javult a nagyvállalatok hangulata
A K&H nagyvállalati növekedési index – megtörve az elmúlt egy év trendjét – a második negyedévben 2 ponttal fölfele mozdult, így jelenleg 8 ponton áll. Ez a vállalatok optimizmusát tükrözi. A jó hangulat egyértelműen a vállalatok saját kilátásainak megítélésére vonatkozik, a cégek magasabb pénzügyi eredményekkel és beruházási aktivitással terveznek az előttünk álló egy évben.
Megtört a tavaly év eleje óta tartó csökkenő trend: a hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű nem-állami nagyvállalatok növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index újra felfelé mozdult, így jelenleg 8 ponton áll. „Az eredmény optimizmust mutat, ami elsősorban a vállalatok saját lehetőségeik kedvező megítélésének köszönhető, de a makrogazdasági környezetre vonatkozó várakozások is javultak. Számszerűsítve ez annyit tesz, hogy a vállalati részindex 9-ről 11 pontra, a makrogazdasági részindex pedig -1-ről 0 pontra emelkedett” – tájékoztatott a szektor aktuális várakozásairól Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.
több bevétel, több beruházás a láthatáron
A hazai nagyvállalatok saját kilátásainak kedvező megítélése mögött leginkább a javuló pénzügyi és beruházási várakozások állnak. A szektor átlagosan 2,7%-os árbevétel-növekedéssel és 2%-os profitbővüléssel számol a következő egy év során, ami jelentős előrelépés az év eleji 2,2% és 1,4% várakozáshoz képest. A tervezett beruházások esetében is pozitív irányú változás történt az előző negyedévi mélyponthoz képest. Akkor a cégek 34%-a, míg jelenleg tízből közel négy vállalat (39%) tervez fejlesztést az előttünk álló egy év során.
kilőhet a gazdaság
A gazdasági kilátásokat illetően a vállalatok többsége a jelenlegi növekedési ütem fennmaradásával számol egy és három éves időtávon egyaránt, emellett rövid és középtávon is nőtt a gazdasági teljesítmény javulását feltételezők aránya. „Az előttünk álló egy évben a vállalatok közel negyede, három éves időtávon pedig a cégek 41%-a várja a gazdaság további élénkülését. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok szerint a magyar gazdaság akár túlszárnyalhatja az MNB legfrissebb, júniusi inflációs jelentése szerinti idei 4,4%-os és a jövő évi 3,7%-os gazdasági növekedést” – tette hozzá Patrick Van Overloop.
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Pesszimista kereskedelmi szektor, a bővülés szándékával
Milyen hatások befolyásolják jelenleg a magyar kiskereskedelmi vállalatok működését? Hogyan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >