K&H Értékpapír: mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Kivételes helyzetbe került a lakossági megtakarítási piac: mivel az inflációkövető állampapírok kamata a közeljövőben lecsökken, 2025 első hónapjaiban pedig sor kerül a korábbi magas hozamok kifizetésére, ennek eredményeként közel 20 százalékos pluszt könyvelhetnek el az érintettek – közölte a K&H Értékpapír, amely egyúttal ismertette, milyen lehetőségek vannak a megtakarítók előtt.
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
„Sok megtakarítónak kell döntenie arról, hogy mi legyen az eddig inflációkövető magyar állampapírokban lévő megtakarításával, hiszen azokkal lényegében kockázatmentesen lehetett elérni a 2023-as infláció eredményeként majdnem 20 százalékos hozamot. Ugyanakkor a 2024-ben lelassuló infláció miatt az érintett papírok hozama jelentősen csökken, ezért sokan keresnek most alternatív befektetési lehetőségeket”
– mondta Horváth István, a K&H Értékpapír ügyvezető igazgatója.
Egyharmad, egynegyed, egynegyed
A brókercég saját, tőzsdei befektetésekkel rendelkező ügyfelei körében készített egy felmérést, hogy mihez kezdenek most.
”A digitálisan elérhető felmérésre eddig mintegy 2.200 ügyfél válaszolt. A válaszadók harmada (28,2%) nem érintett a kérdésben, mert nincs állampapír-befektetése, a megkérdezettek negyede (24,7%) nem tervez változtatást, azaz megtartja az állampapírját az alacsonyabb hozammal is. További 25,9 százalékuk azonban leginkább ETF-ek, tőzsdei részvények, más állampapírok és befektetési alapok felé fordul”
– ismertette az eredményeket Horváth István. Szerinte a K&H Értékpapír ügyfelei körében magas kockázattűrés figyelhető meg, ennek is köszönhető, hogy egy részük az ETF-ek és tőzsdei részvények iránt érdeklődik.
Mire jók?
Az ETF-ek előnye abban rejlik, hogy ezek már eleve diverzifikált portfóliókat kínálnak, amelyek csökkenthetik az egyedi részvényekhez képest fennálló kockázatokat. Az S&P 500 amerikai tőzsdeindexhez vagy más nemzetközi indexekhez kötött ETF-ekkel a befektetők számos cég teljesítményéből profitálhatnak anélkül, hogy egy-egy vállalat eredményeire kellene hagyatkozniuk, ezen keresztül az adott társasághoz köthető egyedi kockázatokat kellene rendszeresen figyelniük. Az ETF-eken túl az egyedi részvények és a befektetési alapok is célpontok lehetnek.
Szintlépés a tudatosságban
Horváth István szerint az inflációkövető állampapírokhoz köthető átrendeződés a pénzügyi tudatosságot is érinti. Ezek a papírok eddig lényegében rizikómentesen kínáltak igen magas hozamot, a befektetők egy része továbbra is szeretne hasonló gyarapodást elérni, ehhez azonban fokozottabb kockázatvállalásra van szükség. Egyre többen vannak tisztában azzal, hogy hosszú távú stratégiai gondolkodásra van szükségük, legyen szó a portfólió diverzifikációjáról, vagy az adózási szempontok figyelembevételéről.
„Nemcsak a mostani kiélezett piaci helyzetben, hanem bármikor érdemes a befektetéseket diverzifikálni, akár földrajzilag, akár szektoronként kiválasztva a vállalatokat. Emellett fontos a diverzifikációnál a devizakérdés is, azaz érdemes a forinton túl a dollár- és euróalapú befektetéseket megnézni. Adózási szempontból pedig a tartós befektetési számlák (tbsz) és a nyugdíj-előtakarékossági (nyesz) nyújthatnak előnyös megoldást a megtakarítók számára”
– emelte ki a szakember.
Itt is főszerepben a digitális megoldások
Horváth István beszélt arról is, hogy a K&H Értékpapír a K&H általános stratégiájával összhangban a digitális megoldásokat preferálja. „Ügyfeleink nagy része digitális platformokon intézi befektetéseit. A mobiltrader és webtrader platformokon történő tranzakciók lehetővé teszik, hogy a befektetők gyorsan és kényelmesen reagáljanak a piaci változásokra, amelyekről rendszeresen beszámolunk nekik, megkönnyítve a döntésüket” – fogalmazott Horváth István. Szerinte ez az új szemlélet már most formálja a magyar befektetési piacot, miközben a tőzsdei befektetések iránti érdeklődés is fokozatosan nő.
Kapcsolódó cikkeink
Trendnek még nem nevezhető fordulatot mutat a K&H nagyvállalati növekedési index
Bizakodóbbnak látszanak a nagyvállalatok vezetői az előző időszak erős pesszimizmusához…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ingyenes házhozszállítással indítja az évet az Aldi
A házhozszállítás egyre nagyobb teret hódít Magyarországon, hiszen a vásárlók…
Tovább olvasom >Trendnek még nem nevezhető fordulatot mutat a K&H nagyvállalati növekedési index
Bizakodóbbnak látszanak a nagyvállalatok vezetői az előző időszak erős pesszimizmusához…
Tovább olvasom >A Lidl Magyarország 4. alkalommal nyerte el a Top Employer díjat
A Lidl Magyarország sorozatban negyedik alkalommal nyerte el a Top…
Tovább olvasom >