K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék – vásárolna a jövőben lakóingatlant, egy éven belül pedig 5 százalékuk lépne a K&H biztos jövő felmérés szerint. Leginkább a budapestiekre számíthat a lakáspiac, ugyanis közel 60 százalékuk számol lakásvásárlással, ugyanakkor a községekben lakók alig több mint a negyedénél opció ez. A többség lakáshitelből oldaná meg a költözést. Fontos azonban, hogy a lakásvásárlás után azonnal a megfelelő értékre kell megkötni a lakásbiztosítást, nehogy egy esetleges későbbi káresemény gondot okozzon.
Kicsit növekedett a lakóingatlan vásárlását tervezők aránya a 30-59 éves korosztályban – erre jutott a K&H biztos jövő felmérés az idei harmadik negyedévben. A friss adatok szerint a válaszadók 37 százaléka lépne ki a lakáspiacra vásárlási szándékkal, ami meghaladja a múlt év azonos időszakában mért 33 százalékos értéket.
„Ennél a növekedésnél azonban figyelembe kell venni, hogy a múlt évben nagyon alacsony volt a lakásvásárlást tervezők aránya elsősorban az akkori extrém magas inflációs környezet okozta bizonytalanság miatt. A mostani arányhoz képest a múlt évet megelőző évek közül 2021-ben és 2022-ben 40 százalék felett, 2020-ban és 2019-ben alatta volt a lakásvásárlással számoló középkorúak aránya”
– kommentálta a friss eredményeket Székely Pálma, a K&H értékesítés és életbiztosítási üzletágának vezetője.
A kutatás szerint csak a vásárlást tervezők 5 százaléka valósítaná meg az elképzelését már a következő tizenkét hónapban, míg 10 százalékuk 2-3 éven belül lépne, 7 százalékuk 5 éves távlatban gondolkodik, 15 százalékuk pedig csak annál hosszabb idő elteltével vásárolna lakást.
Hol és miből? És ami még nagyon fontos
Érdekesen alakul a lakásvásárlási szándék a különböző korosztályokban. A 30-as korosztály a leginkább érdeklődő, 47 százalékuk költözne lakásvásárlással egybekötve. A negyvenesek körében ugyanez már csak 33, az ötveneseknél pedig 29 százalék. A budapestiek lehetnek a legaktívabbak, 57 százalékuk szeretne lakást venni, miközben a falvakban élőknek csak a 28 százaléka tervezi.
A korábbi felmérések közül 2019-2020-ban a legtöbben az első lakás vásárlást jelölték meg célként, de 2021 óta már a lakáscsere – azaz nem az első lakás megvétele – volt a gyakoribb. Míg 2018-2020 között 50 százalék felett alakult a nagyobb arányú hitelt felvenni tervezők aránya, 2021-22-ben 34 százalékra, majd 2023-ra még jelentősebben csökkent ez az arány 29 százalékra. Ugyanakkor az idén 40 százalékra ugrott ez a mutató, ami magyarázható részben az alacsonyabb lakáshitelkamatokkal is.
Székely Pálma azt is elmondta, hogy minden lakásvásárlás után az egyik legfontosabb lépés a biztosítás megkötése. Akár lakáshitellel, akár saját erőből történő vásárlásról van szó, kulcsfontosságú, hogy megfelelő értékre kössék az érintettek a lakásbiztosítást.
K&H biztos jövő kutatás
A közleményben idézett K&H biztos jövő kutatás célja, hogy negyedévente bemutassa a 30-59 éves lakosság biztonságérzetében bekövetkezett változásokat. Az anyagi helyzet megítélésén felül a felmérés minden negyedévben különböző aktuális témákat vizsgál részletesen: az utazási kedv alakulását, a nyugdíjkilátásokat és a nyugdíjmegtakarításra fordítható összeg nagyságát, a korosztály tagjainak lakhatási helyzetét és kilátásait, valamint a közlekedésről, ezen belül a közlekedésbiztonságról, járművek biztonságáról alkotott véleményét. A megkérdezettek száma negyedévente 500 fő, összetételük nem, kor, régió és településtípus alapján reprezentálja a 30-59 éves magyar lakosságot. A legutóbbi felmérés 2024. augusztus 30. és szeptember 9. között készült.
Kapcsolódó cikkeink
K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >Inflációs fordulat a magyarok körében
Jelentősen javult az inflációs helyzet a lakosság, azon belül a…
Tovább olvasom >Így néz ki a középkorúak lakáshelyzete
A családi ház viszi a prímet a középkorúak esetében, 58…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375…
Tovább olvasom >2025: top 10 trend a munka világában
A technológia fejlődése tovább formálja a különböző méretű vállalkozások működését…
Tovább olvasom >SIAL Innováció-díj 2024 nyertesek
A SIAL Innováció az élelmiszeripari újítások nemzetközi központja, amely kétévente…
Tovább olvasom >