K&H: az alapanyaghiány egyre több kkv-nek okoz problémát
Szorosan felzárkózott az alapanyaghiány a munkaerőhiány mögé a cégek működését akadályozó tényezők között, az előbbivel a kis- és középvállalkozások (kkv-k) 26 százaléka, utóbbival 33 százaléka küzdött az idén az év első három hónapjában – derült ki a K&H kkv bizalmi index első negyedéves eredményeiből.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/06/iroda-okk.jpg)
A munkaerőhiány mellett az alapanyaghiány is egyre nagyobb gondot okoz a kkv-knek
A felmérésben 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóit kérdezték. A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt vizsgálták, köztük a vevői és a szállítói kapcsolatokat, a munkaerőt, a vállalat pénzügyeit.
A közleményben Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője egyértelmű trendnek nevezte, hogy az alapanyagok beszerzése egyre több gondot okoz a kkv-knak. Eközben a cégek működését leginkább akadályozó tényezők közül a munkaerőhiány 5 százalékponttal kevesebb cégnek jelent problémát. Ha a tendencia folytatódik, az anyaghiány az év második felére akár a munkaerőhiánynál is súlyosabb akadályozó tényezővé válhat – tette hozzá a szakember.
A felmérésben arra is rámutattak, hogy a harmadik legtöbb kihívást okozó tényező az árfolyamváltozás, amely már a megkérdezettek 24 százalékánál jelentkezik, szemben 2021 utolsó negyedévével, amikor arányuk 2 százalékponttal kisebb volt.
Közölték, az ellátási láncokban jelentkező problémák 2020 negyedik negyedévére csaknem megháromszorozták az ezzel küzdő vállalkozások arányát. Mivel a szállítási gondok továbbra sem enyhültek, egy újabb év alatt ez az érték is megduplázódott. Az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása és az ezzel összefüggő gazdasági intézkedések pedig még tovább erősíthetik ezt a folyamatot.
A kereskedőknél a cégek 42 százaléka küzd termékhiánnyal, az iparban, építőiparban a vállalkozások 40 százaléka. Ez a két szektor számos alapanyaggal, késztermékkel dolgozik, ezért okozzák nekik a legnagyobb gondot az ellátásilánc-problémák. Az agráriumban 16 százalék, a szolgáltatóknál pedig 12 százalék az ellátási nehézségekkel küzdő kkv-k aránya. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Középárfolyamon vásárolhatnak a K&H ügyfelei külföldön
A K&H február 10-én egy új, kedvező visszapénz kupont vezetett…
Tovább olvasom >K&H: javulóban a kormányzati intézkedések megítélése a kkv szektorban
Jelentősen, 8 ponttal javultak a kormányzat vállalkozásbarát intézkedéseivel kapcsolatos várakozások…
Tovább olvasom >700 ezer felhasználó, havi 2 millió utalás a K&H mobilbankjában
Januárban már hétszázezer mobilbanki ügyfél vette igénybe a K&H díjnyertes…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >