K&H: átmeneti, de jelentős lassulásra kell felkészülni 2023-ban
Rövid távon a világgazdaság jelentős lassulására számít a K&H anyavállalatának, a KBC elemzője. A recessziós félelmek a vállalatok várakozásában is tükröződik: 10-ből 9 cég erőteljes visszaesésre számít a következő egy évben – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index kutatás legutóbbi adataiból. A legfőbb terhet a magas infláció, az energiaárak emelkedése, a súlyosbodó alapanyaghiány és a reálbérek csökkenése jelenti, miközben az árfolyamingadozás is egyre nagyobb terhet ró a cégekre. A K&H szakemberei szerint ezért átmeneti költségcsökkentés helyett az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák komplett újragondolására lesz szükség 2023-ban, amit a finanszírozási megoldásoknak is támogatniuk kell.
A nemzetközi gazdaság átmeneti, ám jelentős lassulására kell felkészülni, amelyben egyes gazdaságok a technikai recessziót is elérhetik – áll a K&H anyavállalatának, a KBC 2023-ra vonatkozó elemzésében. Hans Dewachter, a KBC csoport vezető közgazdásza és Németh Dávid, a K&H vezető elemzője is egyetért abban, hogy a geopolitikai kockázatok továbbra is komoly veszélyt jelentenek a növekedésre, az energiaellátási problémák és a fizetések emelkedése pedig tovább gyorsíthatja az árak emelkedését. Az infláció ezért rövid távon továbbra is kiugróan magas szinten marad, csak 2023 második felében mérséklődhet számottevően. Ezzel együtt a monetáris politika is új fázisba ér. A közép-európai központi bankok egyelőre kivárnak, míg a világ két legnagyobb központi bankja, az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Federal Reserve (Fed) lassít a szigorításon. Ami azonban biztos, hogy a magasabb kamatok hosszú távon velünk maradnak, az USA-ban és Európában pedig a 10 éves államkötvény hozamok jövőre elérik maximumukat.
A növekvő bizonytalanság a hazai nagyvállalatok várakozásaiban is megmutatkozik. A magyarországi, kétmilliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégek következő egy évre vonatkozó várakozásait vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index makrogazdasági részindexe jelentős, 18 pontos zuhanással jelenleg -42 ponton áll. Ez a mutató eddigi legrosszabb értéke, ráadásul arra sem volt még példa, hogy egy negyedév alatt ilyen mértékben visszaessen.
„Rég nem volt olyan bizonytalan a nemzetközi és a hazai gazdasági környezet, mint idén – ez a hektikus, kiszámíthatatlan helyzet pedig csak tovább fokozódhat 2023-ban. Az elmúlt egy évben a megugró inflációval, az energiaárak emelkedésével, az alapanyaghiány súlyosbodásával és a reálbérek csökkenésével is szembe kellett néznie a cégeknek. Ehhez jött hozzá a jelentős mértékű árfolyamingadozás, ami egyre több vállalatnak jelent nehézséget. A 2023-as év tervezése ezért hatalmas kihívást jelent a cégek számára”
– mondta Rajna Gábor, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.
Átmeneti intézkedések helyett komplett újratervezésre van szükség
„A makrogazdasági környezet drasztikus változása miatt már nem elég néhány ponton beavatkozni és költséget csökkenteni”
– mutat rá a nagyvállalati szakértő, majd kiemelte:
„Az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák szempontjából is komplett újragondolásra, egyszerűsítésre van szükség, miközben a klímavédelemnek is nagyobb súllyal, stratégia szinten kell beépülni a vállalatok működésébe.”
Ezek megvalósításához olyan pénzügyi partnerre van szükség, aki stratégia szinten együtt gondolkodik a vállalattal, és teljeskörűen ki tudja szolgálni a finanszírozási és kockázatkezelési igényeket. A K&H ezért folytatja aktív részvételét az államilag finanszírozott hitelek finanszírozásában. Emellett előtérbe kerül a fenntartható fejlesztések finanszírozása, amelyek a megújuló energiaforrásokra áttérést, illetve kisebb mértékű vagy hatékonyabb energiafelhasználást tesznek lehetővé. Jelentős szerepet fog kapni a vállalatok digitális és automatizációs átalakításának támogatása is, mivel ezek egyszerre segítik a költségnövekedés visszaszorítását, a hatékonyság növelését és egy fenntarthatóbb környezet megteremtését. Mindezt olyan innovatív fejlesztések is segítik, mint a papírmentes ügyintézés, a lízing kalkulátor vagy a forgóeszközállomány menedzsment kalkulátor.
Kapcsolódó cikkeink
Önálló vállalkozásba szervezi víz- és prémiumital-üzletágát a Nestlé
A jövő év elejétől globálisan önálló vállalkozásba szervezi víz- és…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Pesszimista kereskedelmi szektor, a bővülés szándékával
Milyen hatások befolyásolják jelenleg a magyar kiskereskedelmi vállalatok működését? Hogyan…
Tovább olvasom >További cikkeink
DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Önálló vállalkozásba szervezi víz- és prémiumital-üzletágát a Nestlé
A jövő év elejétől globálisan önálló vállalkozásba szervezi víz- és…
Tovább olvasom >Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >