K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati és önkormányzati hitelállomány 2020 végi 69 milliárd forintról több mint kilencszeresére nőtt, elérve a 633,45 milliárd forintot 2024 közepére. A bank a vállalati szegmensben aktívan támogatja a nagyot ugró zöld beruházásokat az e-autó-program, a megújuló energia finanszírozás, a kereskedelmi ingatlanok piacán. A lakossági zöldhitelek szegmense viszont állami támogatások híján lassabban növekszik. A K&H Bank eddig több mint 20,7 milliárd forint zöld lakáshitelt folyósított energiahatékony ingatlanok vásárlására és korszerűsítésére, 2024 első kilenc hónapjában pedig összesen 9,4 milliárd forint zöld lakáshitelt folyósított. A K&H Bank a dinamikusan növekvő zöldhitelezési piacon mintegy 20 százalékos részesedésével kiemelkedő szereplő.
A zöld hitelezés növekedése
Az MNB féléves adatai szerint a zöldhitelek állománya jelentősen megugrott: 2020. december 31-én a teljes zöld hitelállomány 69,13 milliárd forint volt, ami 2024 június végére elérte a 556,42 milliárd forintot. Tavaly év vége óta a teljes zöld hitelállomány 523 milliárd forintról 633 milliárdra nőtt. A növekedést főképp két szegmens húzta: a 70 milliárddal emelkedő megújulóenergia-hitelezés 274 milliárdról 357 milliárdra és az ingatlanfinanszírozás, amelynek volumene 89-ről 167 milliárdra ugrott. Az egyéb zöld hitelekbe sorolt finanszírozás eközben visszaesett 138 milliárd forintról 77 milliárdra.
A lakossági zöld hiteleknél a teljes állomány tőketartozása 32 milliárd forinttal, 191 milliárdról 223 milliárdra nőtt.
Lakossági zöld hitelprogram
A K&H Bank saját zöld lakáshitelével energiahatékony új ingatlanok vásárlását és használt lakások energiahatékonysági korszerűsítését támogatja. A program elindítása óta több mint 20,7 milliárd forintot folyósítottak ezekre a célokra. 2024 első kilenc hónapban a zöld lakáshitelek volumene elérte a 9,4 milliárd forintot, ami a teljes új lakossági jelzáloghitel-folyósítás 6,4 százalékát tette ki.
A zöld lakáshitelek árazási kedvezményekkel segítik az ügyfeleket abban, hogy fenntarthatóbb otthonokat vásároljanak vagy korszerűsítsenek. A lakossági zöldhitelezés lassan nő, a tapasztalatok szerint központi támogatás híján a bank által adott kedvezmények nem hatnak elég ösztönzően a felújításokra szánt hitelfelvételekre.
Ezen felül a K&H jelzálogportfólió egy része megfelel az MNB zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjának, amit rendszeresen jelent a jegybank felé. Az energetikai tanúsítvány kötelező bekérése minden új hiteligényléshez 2022 januárjától segíti, hogy a bank portfóliója megfeleljen a fenntarthatósági kritériumoknak.
Vállalati zöld finanszírozás
A vállalati zöld hitelezés gyorsan növekedett, fő hajtóereje a kereskedelmi ingatlanok és a megújuló energia projektek finanszírozása, illetve kisebb arányban, de nőtt az elektromos járművek finanszírozása is. Egyelőre a nagy összegű, főként projekt jellegű hitelek a meghatározóak a zöld finanszírozás növekedésében, a mindennapi vállalati hitelezésben még nem elterjedt gyakorlat a zöldhitelezés.
A K&H a vállalati szektorban számos zöld finanszírozási programban vesz részt, így több hitelszerződésük is megfelel az Európai Unió környezetvédelmi szabályainak. (EU taxonónia) Ezen felül a vállalati hitelportfóliójuk jelentős része teljesíti a Magyar Nemzeti Bank zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjának feltételeit is. A bank hiteltermékei között megtalálhatók a Széchenyi Kártya Program és az EXIMBANK zöld beruházási hiteltermékei is.
A vállalati hitelportfólió fenntarthatósági szempontú irányításához a K&H szigorú belső szabályozási dokumentumokat és kockázati sztenderdeket alkalmaz. Az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) szempontokat is beépítették a bank hitelezési politikájába, biztosítva, hogy a fenntartható beruházások előtérbe kerüljenek.
Fenntarthatósági jövőkép
A K&H Bank a Fenntarthatósági stratégiájában konkrét fókuszpontokat határozott meg mind a lakossági, mind pedig a vállalati szegmens számára. Ebből kiindulva mindkét részleg saját fenntarthatósági stratégiát dolgozott ki, melyek megvalósulását félévente monitorozzák. Ezekben természetesen kiemelt szerepet kap a zöld finanszírozás.
A K&H zöld hitelezési tevékenysége nemcsak mintegy 20 százalékos piaci részesedésében, hanem a fenntarthatósági eredményekben is megmutatkozik. A bank mind lakossági, mind vállalati ügyfelei számára kedvezményes zöld finanszírozási lehetőségeket biztosít, ezzel is hozzájárulva a fenntartható jövő építéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >MNB: nem módosította az alapkamatot a monetáris tanács
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi ülésén nem…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kenőmájasok továbbgondolva
Ha nem is központi, de tradicionális kelléke a magyar étkezésnek…
Tovább olvasom >Új cafeteria-elem nyomja le a SZÉP-kártyát
2025-től új lehetőségekkel bővült a béren kívüli juttatások köre, amelyek…
Tovább olvasom >