K&H: A kiskereskedelmi forgalom hónapról hónapra egyre kisebb mértékben bővül, nem tudják kitermelni az inflációt a hazai kkv-k
Jelentősen visszaestek a hazai vállalkozások pénzügyi várakozásai az előttük álló egy évre vonatkozóan – derül ki a K&H kkv-k körében végzett kutatásának eredményeiből. A cégek átlagosan 8,3 százalékos árbevétel- és 3,3 százalékos profitnövekedéssel számolnak, ami erősen elmarad az áremelkedés szintjétől.
Az előző negyedévekhez képest alacsonyabb árbevétel-növekedésre számítanak a hazai cégek. A mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait vizsgáló K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredményei szerint átlagosan 8,3 százalékos éves árbevétel-emelkedéssel számolnak, ami elmarad az előző negyedévi 12,1 százalékos várakozásoktól. Egy negyedév alatt ilyen mértékű visszaesésre a 2008-as válságot leszámítva nem volt példa az index történetében.
„Az elmúlt egy évre jellemző 10 százalék feletti várt árbevétel-növekedés trendje véget ért. Ennek hátterében feltehetően az áll, hogy az egyre magasabb infláció miatt a kkv-k már forgalomcsökkenéssel számolnak. Az MNB legfrissebb előrejelzése szerint ugyanis 13,5-14,5 százalék lehet idén az éves infláció mértéke, ami számottevően csökkentheti a kkv-k reálértékű növekedését, miközben a kiskereskedelmi forgalom hónapról hónapra egyre kisebb mértékben bővül”
– mondta el Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
A borúsabb kilátások a nyereségvárakozásokban is tetten érhetők.
„A cégek most kezdik ténylegesen beárazni a jelenlegi gazdasági helyzetet. Ezt mutatja, hogy a várt profitnövekedés mértéke közel felére, 6,9 százalékról 3,3 százalékra zsugorodott az előző negyedévhez képest, ettől magasabb nyereséggel mindössze a cégek 19 százaléka számol, miközben az előző negyedévben ez az arány még 34 százalék volt. Év vége felé közeledve azonban a profit valós mértéke a forintárfolyam-gyengülés és a költségek folyamatos emelkedése miatt még ennél is alacsonyabb lehet”
– mondta el a szakember.
A vállalkozások cégmérettől függetlenül alacsonyabb nyereségnövekedéssel számolnak. Az ágazatok közül a mezőgazdasági (5,6%) és ipari (5,2%) cégek a legkevésbé borúlátóak, míg a kereskedelem az átlaggal szinte megegyező (3,5%), a szolgáltató szektorban pedig mindössze 2 százalékos profitbővülést vár.
„A KSH legutóbbi adata szerint a szolgáltató szektornak köszönhető leginkább, hogy a második negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) volumene 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Kérdéses azonban, hogy az év második felében is így lesz-e, hiszen az megemelkedett rezsiárak az energiaintenzív termelő, ipari cégek mellett a kereskedelmi és szolgáltató vállalatokat is érzékenyen érintik, nem egy vállalkozásnál van kilátásban csökkentett mértékű működés vagy egy esetleges téli leállás”
– tette hozzá Rammacher Zoltán.
Kapcsolódó cikkeink
Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére
Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >