Kezdjük újra!
A múlt év ősze óta drámaian csökkent a vállalkozásoknak juttatott hitelek, és ezen belül is a forgóeszközhitelek összege. Miután a termelés finanszírozásához nem állt rendelkezésre elég hitel, vagy a meglévőt csak a korábbinál jóval szigorúbb feltételekkel ígérték a pénzintézetek, ezért a korábbitól eltérő módon, államilag segített hitelekkel próbáltak életet lehelni a hitelpiacra.Ennek egyik képviselője az MFB Új Magyarország Forgóeszköz Hitelprogram. Gyors piacra kerülésével segíti azokat a kis- és középvállalkozókat, akiknek tevékenységük bővítését vagy akár a fennmaradását átmeneti forráshiány nehezíti. A program idén tavasszal kibővült , és az MFB Új Magyarország Forgóeszköz Hitelprogram most már az agrárvállalkozóknak is kínálja ezt a lehetőséget.
A kormány a válságkezelő programjának részeként hirdette meg a 140 milliárd forintos keretösszegű programot, amelynek célja, hogy a termelő vagy szolgáltató tevékenységet folytató, Magyarországon bejegyzett – egyéni vállalkozás, gazdasági társaság, szövetkezet vagy európai részvénytársaság formájában működő – vállalkozások tevékenységének bővítéséhez szükséges forráshiányt finanszírozza.
Csökkent a faktoringpiac
A mérséklődő hitelek helyét elvileg átvehetnék a már korábban is jelen lévő finanszírozási formák, például a faktoring. De mint dr. Tari Istvántól, az Erste Faktor Zrt. igazgatóságának elnökétől megtudtuk, 2009 első negyedévében a faktoringpiac is csökkent, mintegy 10 százalékot.
– Ebben szerepet játszott többek között az is – magyarázta az igazgató –, hogy a magántulajdonú faktorcégek refinanszírozási háttere csökkent, azaz a finanszírozó bankok itt sem nyújtanak új hiteleket, vagy csak megfelelő garanciákkal.
Másrészt mérséklődtek a hitelbiztosítói limitek, ezen keresztül a finanszírozható ügyletek száma és volumene is csökkent. Végül pedig megy össze a gazdaság, vagyis mérséklődött mind a fogyasztás, mint az export.
Ugyanakkor az is látható, hogy a faktorpiac is átstruktúrálódott: a banki tulajdonú faktorok növelték piaci részesedésüket, azaz hiteleket váltottak ki.
A lassulás finanszírozása
Az FMCG-szektor a statisztikák szerint rendkívül érzékenyen reagál a vásárlóerő csökkenésére is. Mint dr. Tari István nyilatkozta, ezek után nehéz megmondani, hogy növekednie, vagy csökkennie kellene a faktorálási tevékenységnek. Hiszen a finanszírozási volumen igénye időbeli folyamat, azaz keresletcsökkenés esetén először a készletállományok nőnek meg, a készletforgások lassulnak le, ennek finanszírozása többlet bankhitelből és szállítói finanszírozásból oldható meg legfőképpen. Ez a helyzet ma inkább a tartós fogyasztási cikkek piacán érzékelhető. Következő fázisban a vevőállományok is csökkennek, illetve ezek forgási sebessége is lassul, ugyanakkor a cégek már nem készleteznek magas szinten. Tulajdonképpen a kereslet csökkenése eredményezhet egy olyan helyzetet, amikor mindkét folyamat érezteti hatását: magas, lassan forgó készletállomány, ezzel egyidőben alacsony vagy magas, de késedelmesen forgó vevőállomány található egy vállalatnál. Ekkor jelentős finanszírozási igény lép fel, amelynek kielégítésére jó módszer lehet a vevőállományok faktorálása.
L. M.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >