Kezdetben visszaesett, majd fellendült a vállalatértékesítési piac a járvány hatására
A világjárvány miatt először visszaesés, majd fellendülés jellemezte a vállalatértékesítési és felvásárlási (M&A) piacot 2020-ban – közölte az Allen & Overy nemzetközi ügyvédi iroda legfrissebb negyedéves felmérésében.
Kiemelték: az M&A ügyletek értéke 8 százalékkal, míg volumene 9 százalékkal esett vissza 2020-ban.
Magyarország duplázott tavaly, a megvalósult tranzakciók összértéke 1,13 milliárd dollárt tett ki, ami több mint kétszerese a 2019-es közel 530 millió dollár tranzakciós összértéknek – ismertették.
Sahin-Tóth Balázs, az Allen & Overy Budapest vezető ügyvédje a társaság online sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a magyarországi teljesítmény mögött néhány nagyobb ügylet áll, például az Aegon biztosító értékesítése és a Goodman ingatlanvagyonának eladása.
Az MTI kérdésére közölte: Közép- és Kelet-Európa (CEE) országaiban az M&A piac tranzakciós értékben 39,7 százalékkal esett vissza 2020-ban az előző év adataihoz képest.
A felmérés adatai szerint globális szinten tavaly az ügyletérték és az ügyletszám alapján is a távközlési, technológiai és médiaszektor vezetett; a tranzakciók összértéke 27 százalékkal növekedett a negyedik negyedévben 2019 azonos időszakához képest ezen a területen. A fogyasztási cikkek ágazata és a kiskereskedelmi szektor is kedvező képet mutat az adatok alapján, miközben jelentős volt a visszaesés az élettudományok területén és az ingatlanpiacon.
Az ügyvédi iroda előrejelzése szerint 2021-ben az M&A piacon az aktivitás növekedése várható Magyarországon, a CEE-országokban és globálisan is.
A piacot felfelé hajthatja, hogy a felhalmozódott magántőkének a befektetők helyet keresnek, továbbá a járvány miatt elhalasztott ügyletekre előbb-utóbb sort kerítenek a felek – vázolta fel Sahin-Tóth Balázs. Bizonyos szektorok, így például a technológiai ágazat, felértékelődtek a járvány hatására – tette hozzá, utalva arra, hogy az ilyen ügyletek számának a további növekedésére lehet számítani. Újságírói kérdésre hozzátette, hogy más részről épp a járvány miatt bajba került vállalatok eladósorba kerülése ösztönözheti idéntől az M&A piacot.
A társaság vezető ügyvédje szintén újságírói kérdésre elmondta, hogy Magyarországon például a bankpiacon látnak teret további konszolidációra. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Közel 6 milliárd euró bírság a GDPR óta
2024-ben az uniós adatvédelmi hatóságok összesen 1,2 milliárd euró bírságot…
Tovább olvasom >Mindent elhisznek a fiatalok a mesterséges intelligenciának
A Z generációs fiatalok körében szinte mindenki használja a mesterséges…
Tovább olvasom >Szeret boltban vásárolni a Z generáció
Az Adyen fizetéstechnológiai vállalat felmérése szerint a digitális világban felnőtt…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >