Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375 ezerről 356 ezerre, mintegy 5 százalékkal csökkent. A bevallott nettó tőkejövedelem összege 2650 milliárd forint volt, ami 13%-os növekedés 2022-höz viszonyítva. Ez az összeg azonban a 17,5%-os inflációval korrigálva már reálértéken csökkent, így elmondható, hogy 2023-ban nem csak a munka, de a tőkejövedelmek is reálcsökkenést mutattak. Az egy tőkésre jutó átlagos nettó tőkejövedelem így kb. 7,4 millió forint volt, míg egy lakosra vetítve ez az arány 267 ezer forintot jelent.
Településtípusok szerint a fővárosban volt a legmagasabb az egy tőkésre jutó nettó tőkejövedelem 10,8 millió forinttal. A megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban 6,7 millió forint, a városokban 5 millió forint, míg a nagyközségekben és községekben 4,6 millió forint nettó tőkejövedelme volt egy tőkésnek. A tőkések aránya a népességen belül szintúgy Budapesten volt a legmagasabb 5,3%-kal, amit a megyei jogú városok (4,1%), városok (3,3%), majd községek (2,4%) követtek. A teljes nettó tőkejövedelem 35%-a Budapesten összpontosul, pedig csak az összes tőkejövedelemmel rendelkezők 25%-a él a fővárosban. A megyeszékhelyek és megyei jogú települések a tőkések és a tőkejövedelem arányában is 22%-kal rendelkeznek. A városok részaránya a tőkések számában 31%, míg a tőkejövedelemben csak 25%.
Az egy tőkésre jutó nettó tőkejövedelmek megoszlása településenként 2023-ban (millió Ft)

Forrás: NAV adatok alapján GKI számítás
Az egy főre jutó tőkejövedelem Pest vármegyében volt a legmagasabb (17%), így Budapesttel együtt a tőkejövedelmek 51%-a összpontosult a közép-magyarországi régióban. A második helyezett Győr-Moson-Sopron vármegye (4,8%), amit szorosan követ Fejér (4,6%) és Bács-Kiskun (4,4%) vármegye. A legkisebb részesedéssel rendelkező megye 2023-ban is Nógrád (0,6%) volt, megelőzve Békés (1,5) és Tolna (1,6%) vármegyét.
Az egy lakosra jutó legtöbb nettó tőkejövedelem Felcsúton képződött 16,5 millió forinttal, amelyet második helyen Vaskeresztes (11 millió forint), majd a dobogó harmadik helyén, Felcsúthoz viszonyítva már „csak” fele akkora jövedelemmel Mezőnagymihály (8,3 millió forint) követ. Budapesten a XII. kerület szerepel a lista élén 2,5 millió forinttal, amit a II. kerület (2 millió forint) és az V. kerület (1,5 millió forint) követ. Az országban 135 település található, ahol egyetlen forint tőkejövedelem sem képződött.
Az egy lakosra jutó nettó tőkejövedelmek megoszlása településenként 2023-ban (Ezer Ft)

Forrás: NAV adatok alapján GKI számítás
Forrás: NAV adatok alapján GKI számítás
Kapcsolódó cikkeink
Óvatosabban toboroznak a cégek jelenleg, mint ahogyan azt év elején tervezték
Az átlagos jelentkezőszámok továbbra is különösen magasnak számítanak a magyarországi…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >