Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375 ezerről 356 ezerre, mintegy 5 százalékkal csökkent. A bevallott nettó tőkejövedelem összege 2650 milliárd forint volt, ami 13%-os növekedés 2022-höz viszonyítva. Ez az összeg azonban a 17,5%-os inflációval korrigálva már reálértéken csökkent, így elmondható, hogy 2023-ban nem csak a munka, de a tőkejövedelmek is reálcsökkenést mutattak. Az egy tőkésre jutó átlagos nettó tőkejövedelem így kb. 7,4 millió forint volt, míg egy lakosra vetítve ez az arány 267 ezer forintot jelent.
Településtípusok szerint a fővárosban volt a legmagasabb az egy tőkésre jutó nettó tőkejövedelem 10,8 millió forinttal. A megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban 6,7 millió forint, a városokban 5 millió forint, míg a nagyközségekben és községekben 4,6 millió forint nettó tőkejövedelme volt egy tőkésnek. A tőkések aránya a népességen belül szintúgy Budapesten volt a legmagasabb 5,3%-kal, amit a megyei jogú városok (4,1%), városok (3,3%), majd községek (2,4%) követtek. A teljes nettó tőkejövedelem 35%-a Budapesten összpontosul, pedig csak az összes tőkejövedelemmel rendelkezők 25%-a él a fővárosban. A megyeszékhelyek és megyei jogú települések a tőkések és a tőkejövedelem arányában is 22%-kal rendelkeznek. A városok részaránya a tőkések számában 31%, míg a tőkejövedelemben csak 25%.
Az egy tőkésre jutó nettó tőkejövedelmek megoszlása településenként 2023-ban (millió Ft)
Az egy főre jutó tőkejövedelem Pest vármegyében volt a legmagasabb (17%), így Budapesttel együtt a tőkejövedelmek 51%-a összpontosult a közép-magyarországi régióban. A második helyezett Győr-Moson-Sopron vármegye (4,8%), amit szorosan követ Fejér (4,6%) és Bács-Kiskun (4,4%) vármegye. A legkisebb részesedéssel rendelkező megye 2023-ban is Nógrád (0,6%) volt, megelőzve Békés (1,5) és Tolna (1,6%) vármegyét.
Az egy lakosra jutó legtöbb nettó tőkejövedelem Felcsúton képződött 16,5 millió forinttal, amelyet második helyen Vaskeresztes (11 millió forint), majd a dobogó harmadik helyén, Felcsúthoz viszonyítva már „csak” fele akkora jövedelemmel Mezőnagymihály (8,3 millió forint) követ. Budapesten a XII. kerület szerepel a lista élén 2,5 millió forinttal, amit a II. kerület (2 millió forint) és az V. kerület (1,5 millió forint) követ. Az országban 135 település található, ahol egyetlen forint tőkejövedelem sem képződött.
Az egy lakosra jutó nettó tőkejövedelmek megoszlása településenként 2023-ban (Ezer Ft)
Forrás: NAV adatok alapján GKI számítás
Kapcsolódó cikkeink
Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére
Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek…
Tovább olvasom >Fordulat 2024 – Aktív egyéni vállalkozók térnyerése
Az egyéni vállalkozások száma 2024-ben dinamikusan növekedett, miközben a társas…
Tovább olvasom >4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba
A tavalyi a magyarországi gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >Globális trendek – élelmiszeripari insightok
Az élelmiszeripar globális trendjeinek és innovációinak vezető platformjaként működő SIAL…
Tovább olvasom >Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan
Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb…
Tovább olvasom >