Kevesebb importsaláta kerül az asztalunkra
Nagyot esett az elmúlt évben az ország salátaimportja – olvasható a Magyar Idők Online-on. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly összesen 1367 tonna, 37 százalékkal kevesebb fejes saláta került az országba a külpiacokról az egy évvel korábbihoz képest. Spanyolországból 56, Olaszországból 43, Hollandiából pedig 38 százalékkal kevesebb fejes salátát vásároltunk. A többi salátaféle esetében is esett a behozatal, a 11,2 ezer tonnás import egy százalékkal marad el az előző évi szinttől.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentése szerint Magyarországon decembertől áprilisig fóliasátrakban nő a termény, májustól novemberig pedig szabad földön termelik a gazdálkodók a kedvelt zöldségnövényt. Miközben az import csökkent, a külpiacokra egy százalékkal több, összesen kétezer tonnányi fejes salátát szállítottak a magyar termelők.
Más típusú salátákból 4,41 ezer tonna került a külpiacokra, ami 8 százalékkal marad el az előző évi szinttől. A legfőbb piacunk továbbra is Románia és Ausztria volt.
A belföldi piacra is jutott a hazai áruból, a budapesti nagybani piacon a belföldi fejes salátát 15 százalékkal olcsóbban kínálták a termelők március közepén, mint egy évvel korábban. A külföldi fejes saláta nagykereskedelmi ára 32 százalékkal, a jégsalátáé 48 százalékkal volt alacsonyabb 2018 eddigi hónapjaiban az egy évvel korábbinál. A fogyasztói árak március közepén 16-20 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint tavaly.
Az Európai Unió legnagyobb salátatermelőjének számító Spanyolországban a fagy és a korábbi szárazság megtizedelte a termést. A becslések szerint mintegy 1000 hektárra kiterjedő termésveszteség a legtöbb uniós tagországban hiányt eredményezett. Spanyolország tavaly mintegy 400 ezer tonnát szállított fejes salátából a közösség belső piacára, ami nyolcszázalékos növekedésnek felel meg, a többi salátaféléből azonban 57 százalékkal 230 ezer tonnára csökkent az exportjuk 2017 első 11 havi adatai szerint. (magyaridok.hu, Köpöncei Csilla)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Az unió nettó exportőr tojásban és tojástermékekben
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás-…
Tovább olvasom >Tovább emelkedett a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2025 január–áprilisában a szarvasmarha…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >