Kevesebb importsaláta kerül az asztalunkra
Nagyot esett az elmúlt évben az ország salátaimportja – olvasható a Magyar Idők Online-on. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly összesen 1367 tonna, 37 százalékkal kevesebb fejes saláta került az országba a külpiacokról az egy évvel korábbihoz képest. Spanyolországból 56, Olaszországból 43, Hollandiából pedig 38 százalékkal kevesebb fejes salátát vásároltunk. A többi salátaféle esetében is esett a behozatal, a 11,2 ezer tonnás import egy százalékkal marad el az előző évi szinttől.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentése szerint Magyarországon decembertől áprilisig fóliasátrakban nő a termény, májustól novemberig pedig szabad földön termelik a gazdálkodók a kedvelt zöldségnövényt. Miközben az import csökkent, a külpiacokra egy százalékkal több, összesen kétezer tonnányi fejes salátát szállítottak a magyar termelők.
Más típusú salátákból 4,41 ezer tonna került a külpiacokra, ami 8 százalékkal marad el az előző évi szinttől. A legfőbb piacunk továbbra is Románia és Ausztria volt.
A belföldi piacra is jutott a hazai áruból, a budapesti nagybani piacon a belföldi fejes salátát 15 százalékkal olcsóbban kínálták a termelők március közepén, mint egy évvel korábban. A külföldi fejes saláta nagykereskedelmi ára 32 százalékkal, a jégsalátáé 48 százalékkal volt alacsonyabb 2018 eddigi hónapjaiban az egy évvel korábbinál. A fogyasztói árak március közepén 16-20 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint tavaly.
Az Európai Unió legnagyobb salátatermelőjének számító Spanyolországban a fagy és a korábbi szárazság megtizedelte a termést. A becslések szerint mintegy 1000 hektárra kiterjedő termésveszteség a legtöbb uniós tagországban hiányt eredményezett. Spanyolország tavaly mintegy 400 ezer tonnát szállított fejes salátából a közösség belső piacára, ami nyolcszázalékos növekedésnek felel meg, a többi salátaféléből azonban 57 százalékkal 230 ezer tonnára csökkent az exportjuk 2017 első 11 havi adatai szerint. (magyaridok.hu, Köpöncei Csilla)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Az elmúlt húsz év leggyengébb kajszitermése várható idén
A KSH adatai szerint Magyarországon a kajszi termése 10–25 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >