Kevesebb importdinnye jöhet az idén
A korábbi évek után kedvezőbben alakult az idei piac a termelőknek, de a gyümölcs drágább lesz, mint tavaly – írja a Népszabadság Online.
Még nem dőlt el, hogy a tavalyi évhez hasonlóan szomorúan, veszteséggel vagy szolid nyereséggel zárják-e az idei szezont a dinnyetermelők. Mint emlékezetes, tavaly hiába volt mennyiségben és minőségben is ragyogóan jó a termés, azonban a Görögországból, Macedóniában beáramló olcsó importdinnye a szezon elején lenyomta a hazai felvásárlási árakat, így végül a termelők jó részének az önköltsége sem jött be a meglehetősen befektetésigényes gyümölcsből.
„Jó erős közepesnek” minősítette az idei termést Oravecz Tamás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének az elnöke: a tavaszi–nyár eleji esők nyomot hagytak a termésen, azonban a dinnyetermelő területek zömét, így Békést, Nyírséget szerencsére megkímélte a víz. (Az ormánsági dinnyeföldek ellenben megsínylették a kedvezőtlen időjárást.) Szerinte az eddig leszüretelt dinnye cukorfoka így is magas, és a szezonban hátralévő száraz, napos idő biztosíték lesz arra, hogy a további termés is kellően édes lesz.
A tavalyi mennyiség az idén is meglesz: bár a tavalyi kudarcos év után félő volt, hogy sokan felhagynak a dinnyével, végül az idén hatezer hektáron gömbölyödik a magyar görögdinnye, és minden jel szerint összejön a tavalyihoz hasonló, 240 ezer tonnás termés is. A szezonkezdés után nem sokkal az áruházláncok idén is akciókba kezdtek, így a kisebb üzletekben 110 forint körül, míg a nagyobb alkuerejű áruházláncoknál 80–90 forint között megy el a gyümölcs kilója. „Még éppen elfogadhatónak” minősítette ezt az árszintet Oravecz Tamás, ebből ugyanis visszakalkulálva kijön a kilogrammonként 40 forintos felvásárlási ár, ami fedezi a termelők 35-40 forint közötti önköltségét. A költségek terén idén inkább a felső határ az érvényes, mivel a csapadékosabb időjárás miatt nagyobbak lettek a termelői költségek. Pórul járt például az a termelő, aki a fenésedés megelőzésére legalább nyolcszor nem permetezte be a növényét.
Ugyanakkor kérdés, hogy mit hoz a szeptemberig tartó szezon a több ezer, dinnyéből is élő családnak. Az előjelek egyelőre kedvezőek: a korábban kalamajkát okozó balkáni import az idén nem jelentős, elsősorban a görög gazdasági nehézségek miatt. Úgy hírlik, hogy az ottani dinnyetermelők nem tudtak elegendő banki hitelhez jutni, és így előre megfinanszíroztatni a dinnyeexportjukat.
Rövidesen beköszönt a száraz, napos idő Németországban és Lengyelországban, ami azt jelenti, hogy arrafelé – különösen a magyar dinnyét kedvelő lengyeleknél – kapós lesz a magyar gyümölcs. A jövő hétre várt export beindulása pedig ha áruhiányt nem is okoz, ám azt eredményezheti, hogy a mostani idényben a szezon előrehaladtával jóval kisebb mértékben eshet a dinnye kiskereskedelmi ára, mint az egyébként megszokott, azaz jó sokáig tudják tartani a jelenlegi árszintet. (nol.hu, Batka Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >