Kevesebb céget alapítanak a külföldiek Magyarországon
Negyedével esett vissza a külföldi érdekeltségű, offshore cégalapítások száma az elmúlt hat évben, a legtöbb Magyarországon bejegyzett külföldi vállalatnak ukrán tulajdonosa van – derült ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
A tájékoztatás szerint míg 2009-ben még több mint háromezer egy vagy több külföldi tulajdonossal is rendelkező társaságot jegyeztek be Magyarországon, az utóbbi egy évben viszont már csak 2200-at.
Az Opten szakértői szerint a visszaesés elsősorban a hatósági szigornak köszönhető. Az adóregisztrációs eljárás jelentősen visszaszorította az eleve visszaélési céllal alapított társas vállalkozások számát, és a működési időszakban is számos új jogszabály korlátozza a visszaéléseket – emlékeztetnek.
A felmérésből az is kiderült, hogy az új vállalkozások külföldi tulajdonosai között Kína, amely 2009-ben még magasan vezette a listát, mára eltűnt a rangsorból. A 2015-ös toplista élén az Opten adatai szerint 280 céggel Ukrajna áll, majd Olaszország 229 vállalattal, a harmadik Románia 175 céggel.
Az Opten rámutat: a 2009-ben Magyarországon alapított cégek tulajdonosai között már ritkább az egzotikus országokban élő, illetve ott bejegyzett természetes és jogi személy, jellemzőbbek a szomszédos vagy tényleges gazdasági kapcsolattal rendelkező országokból származó tulajdonosok.
A közleményben kiemelik: a külföldiek magyarországi cégalapításainak gazdaságilag nagyon fontos szerepük van, csak a 2009-ben alapított ilyen cégek 11 ezer alkalmazottnak adnak munkát, és 21 cég árbevétele meghaladja jelenleg az egymilliárd forintot.
A szürkezónás cégalapításoknak viszont hátulütői is vannak – hívják fel a figyelmet a közleményben – az öt évvel ezelőtt bejegyzett külföldi érdekeltségű cégek 73 százaléka az Opten nyilvántartása szerint már megszűnt, vagy megszüntetésre irányuló eljárás alatt áll.
Az Opten közleményében emlékeztet arra, hogy a 2000-es évek elejéig bevett gyakorlat volt, hogy olyan országokon keresztül jegyeztek be társaságokat Magyarországon, amelyeknek az adatszolgáltatási rendszere „kivetnivalókat hagyott maga után”, illetve amelyek alacsony adókkal és erős adótitok-szabályokkal bástyázták körül magukat és az ott bejegyzett vállalkozásokat. Ezeknek a cégeknek a jelentős része még ma is működik – jegyezték meg. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Vállalkozásból kevesebb, különbségből több – így alakult a cégszám vármegyénként 2022 és 2024 között
Miközben a vállalkozások száma országosan csökkent, a háttérben teljesen eltérő…
Tovább olvasom >Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?
A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent.…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >