Kevés a sertés Magyarországon
Magyarország élősertés-kivitele 7 százalékkal csökkent 2016 első kilenc hónapjában az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva. Legfőbb partnereink Románia, Ausztria, Szlovákia és Szerbia voltak. Ausztriába nyolc százalékkal és Szerbiába 71 százalékkal csökkent a kiszállítás. Javítja a helyzetet, hogy Románia húsz, Szlovákia pedig 36 százalékkal több sertést vásárolt Magyarországtól.
A KSH adatai szerint az élősertés-behozatal nyolc százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban. A legnagyobb beszállítók Szlovákia, Németország és Hollandia voltak. A Szlovákiából vásárolt sertések mennyisége nyolc százalékkal csökkent, míg Németországból öt százalékkal, Hollandiából 46 százalékkal több élő sertést szállítottak Magyarországra, mint egy évvel korábban.
A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége három százalékkal csökkent, míg értéke 1,5 százalékkal nőtt 2016. január–szeptemberben 2015 azonos időszakához képest. A magyarok a legtöbb sertéshúst Romániába, Kínába, Olaszországba és Japánba szállították. Romániába egy, Olaszországba 23, és Japánba 15 százalékkal mérséklődött a kivitel, ugyanakkor Kínába 62 százalékkal emelkedett az export. A sertéshúsimport mennyisége 16 százalékkal, értéke pedig 18 százalékkal nőtt. A sertéshús csaknem kétharmada Németországból, Lengyelországból, Ausztriából és Spanyolországból származott. Magyarország élő sertésből és sertéshúsból nettó importőr volt a vizsgált periódusban – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet tanulmányában. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Állatjólét és fenntarthatóság – Az európai állattenyésztők 2030-ig tartó jövőképe
Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai…
Tovább olvasom >Tovább erősödnek az agrárkapcsolatok Magyarország és Laosz között
Magyarország tovább erősíti partnerkapcsolatait Laosszal a mezőgazdaság és az oktatás…
Tovább olvasom >A vidékfejlesztési források hatékony felhasználásával megújulhat a hazai állattenyésztés
A hazai állattenyésztést sújtó problémák enyhítésére, az ágazat versenyképességének javításra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >