Kevés a víz a Balatonban és a nagy folyókban, de nincs ok pánikra
A Balaton, a Velencei-tó, a Duna és a Tisza vízszintje is alacsonyabb a szokásosnál, de az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint egyelőre nem kell komolyabb következményektől tartani – az idei száraz tavasz egyszerűen megtette a hatását – mutat rá az Infostart.
A nyári szezon elején kevesebb a víz a magyarországi tavakban és folyókban, mint az elmúlt évek többségében, de az alacsony vízállás nem számít rendkívülinek – erről számolt be Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az InfoRádióban.
Balaton: alacsony, de nem példátlan vízszint
Június utolsó hetében a Balaton vízállása 99 centiméter, ami bár alacsonynak számít, egyáltalán nem kirívó. Siklós Gabriella emlékeztetett: három évvel ezelőtt, 2022-ben is hasonló szinten állt a tó vize, míg 2023 tavaszán a bőséges csapadék miatt 20 centiméterrel magasabb vízállást regisztráltak.
A Balaton sajátossága, hogy kisméretű vízgyűjtő területtel rendelkezik, és nincs lehetőség külső vízpótlásra, vagyis mesterségesen nem lehet „feltölteni” a tavat. Az OVF szakemberei az utóbbi években tudatosan magasabb üzemi vízszintet állapítanak meg tavaszra és nyárra, hogy minél több víz maradjon a tóban, de ehhez természetesen csapadékra is szükség lenne, ami idén tavasszal elmaradt.
Velencei-tó: egyelőre nincs ok aggodalomra
A Velencei-tó helyzete hasonló. Jelenleg több mint 100 centiméter az átlagos vízszintje, ami a hosszabb távú statisztikák alapján nem indokol komoly aggodalmat. Az OVF szóvivője szerint 2022-ben jóval alacsonyabb volt a vízállás ugyanebben az időszakban, tavaly pedig 40 centiméterrel magasabb.
A tó vízutánpótlása közvetlen átfolyással, tározókon keresztül történik, de a probléma itt is ugyanaz: az elmúlt hetekben alig esett csapadék, így az utánpótlás is elmaradt.
Duna és Tisza: kisvizes időszak, de nem rendkívüli
A két legnagyobb magyarországi folyó, a Duna és a Tisza is nyár eleji kisvizes időszakban van, ami teljesen természetes ebben az évszakban. „Semmiféle tragikus helyzetről nem lehet beszélni” – hangsúlyozta Siklós Gabriella.
A vízügyi szakemberek folyamatosan figyelemmel kísérik a vízszinteket, és jelenleg sem a vízutánpótlás, sem az ökológiai állapot szempontjából nincs szükség rendkívüli intézkedésekre.
Eső kellene, nem riadalom
Az alacsony vízállás tehát nem rendkívüli esemény, hanem a csapadékszegény időjárás természetes következménye. A vízügyes szakemberek továbbra is dolgoznak azon, hogy a meglévő vízkészletet a lehető legjobban hasznosítsák, és ha megérkezik a csapadék, a tavak és folyók is visszanyerhetik megszokott vízszintjüket.
Kapcsolódó cikkeink
Közeleg a Lidl Balaton átúszás
Közeledik Magyarország egyik legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a 43. Lidl Balaton-átúszás. Több,…
Tovább olvasom >Betett az időjárás a balatoni turizmusnak
Óriási viharok pusztítottak néhány napja a Balatonnál. Egy-egy zivataros nap…
Tovább olvasom >Lángos-luxus a Balatonnál: már 3900 forintba is kerülhet egy sajtos-tejfölös
A klasszikus balatoni lángos egykor filléres retró ételnek számított, 2025…
Tovább olvasom >További cikkeink
A kereskedelem tartotta magát a munkáltatói vonzerő terén – A bizonytalan gazdasági helyzet ártott az FMCG megítélésének
A kihívásokkal teli időszakból a Coca-Cola és a MediaMarkt jött…
Tovább olvasom >Ha sárga a mosogatószivacsod… – A nap képe
…akkor ajánlunk egy tárolóeszközt hozzá: egészen biztos mindig vidám lesz…
Tovább olvasom >