Ketrecmentes Húsvét a tyúkokért: összefog az Una Terra Alapítvány és Kifli.hu
Hazánkban közel 8,1 millió tyúk több mint 2,3 – 2,4 milliárd tojást tojik évente, ellátva ezzel a feldolgozóipart, továbbá az éttermeket, szupermarketeket, illetve a vendéglátóipart is. Ebbe beletartozik, hogy húsvét környékén az átlagos tojásfogyasztás akár 30 százalékkal is megugrik. Ebben az időszakban a hagyományos ételek elkészítése során egyre több vásárló szentel annak is figyelmet, hogy honnan származik a felhasznált tojás.
A Kifli.hu 2020-ban az országban első kiskereskedőként vállalta, hogy kizárólag ketrecmentes tojásokat forgalmaz. Az online szupermarket most összefogott az Una Terra Alapítvánnyal, hogy annak Ketrecmentes Összefogás programja keretében támogassa a mozgalom munkáját, elősegítve a tudatos vásárlást.
“Az együttműködés részeként a Kifli.hu közösségimédia-felületein népszerűsíti a Ketrecmentes Összefogás kampányait, edukatív tartalmakat oszt meg, illetve az online szupermarket felületén is megjelentet információkat. A vállalat emellett egy új, környezettudatos, illetve etikus állatartásból származó termékeket bemutató aloldal is elérhetővé válik a Kifli.hu felületén”
– mondta el Szalma Rita, a Kifli.hu kereskedelmi igazgatója.
Magyarországon jelenleg a tojótyúkok közel 80 százaléka még mindig apró ketrecekben él, ahol mozogni is alig tud, Nyugat-Európa egyes országaiban a ketreces tartás aránya már 10 százalék alá csökkent. A ketrecmentes tartás azt jelenti, hogy a tojótyúkokat szabadabb körülmények között tartják, így több tér áll rendelkezésükre, természetesebb életkörülmények között nevelik őket. A Ketrecmentes Összefogás célja, hogy 2026-ig a Magyarországon működő nagy élelmiszerláncok legalább 80 százaléka teljesen kivonja a ketreces tojásokat a kínálatából.
A tojásokon a tartás típusát különböző számokkal jelölik:
-
Ketreces tartás (3): Nagyságrandileg 750 négyzetcentiméternyi, szűk drótketrec jut tyúkonként, ami egy A4-es papírlapnak felel meg.
-
Mélyalmos tartás (2): A tyúkok egy nagy, zárt épületben élnek, ahol szabadon mozoghatnak, ülőrudakra szállhatnak, kapirgálhatnak és fészekbe tojhatnak, de állatonként legfeljebb 9 tyúk lehet egy négyzetméteren belül.
-
Szabadtartás (1): A tyúkoknak ez esetben napközben szabad kijárást kell biztosítani a legalább részben füvesített szabadtérre. Négyzetméterenként a csarnokban legfeljebb 9 állat lehet, a külső területen pedig 4 négyzetméteres helyet kell biztosítani egyedenként.
-
Ökológiai tartás (0): A szabadtartásnál is szigorúbb feltételeket jelent, például nagyobb területet biztosítanak egyedenként, és a tyúkok csak bio minősítésű, GMO-mentes takarmányt kapnak. A csarnokban maximum 6 tyúk osztozhat egy négyzetméteren, egyedenként pedig legalább 4 négyzetméter szabad terület áll rendelkezésükre.
Az utóbbi két tartásforma (0 és 1) veszi leginkább figyelembe a tyúkok természetes szükségleteit. Költséghatékonysági szempontok miatt azonban a gazdálkodók ezeket a módszereket választják a legritkábban.
“Nagy öröm számunka, hogy a Kifli.hu úttörő szerepet vállalva elsőként helyez ekkora hangsúlyt a ketrecmentes tojások forgalmazására a hazai kiskereskedelemben. Ez jelentős előrelépés a hazai tojástermelésben, egy olyan irány felé, amelyben csökkenthetjük sok millió tojótyuk szenvedését, és természetesebb, állatbarát tartási körülményeket biztosíthatunk számukra.” – fogalmazta meg, Nagy Ervin, az Una Terra elnöke.
Kapcsolódó cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >Balatoni Turizmus Szövetség: kiemelkedő forgalomnövekedést hozhat a húsvéti hosszú hétvége a Balaton régióban
A szállodák előfoglalási adatai szerint a Balaton régió turizmusában kiemelkedő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Annyi a Temunak és Sheinnek Európában is?
Az amerikai kereskedelmi szigorítások hatására újabb kihívás előtt áll az…
Tovább olvasom >A SZÉP-kártya, az egészségpénztári tagság és az áruhitel is növeli a költési hajlandóságot
A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok…
Tovább olvasom >Legalább 16 százalékos drágulást érez a fiatalok fele
Átlagosan 19 százalékos inflációt érzékeltek a fiatalok idén februárban, de…
Tovább olvasom >