Két számjegyű növekedés a kereskedelmi márkáknál
A kereskedelmi márkás élelmiszerek bolti forgalma az első félévben 14 százalékkal emelkedett, a háztartási vegyi áruké és kozmetikumoké pedig 18-cal, tavaly január–júniushoz képest. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen piackutató vállalat Kiskereskedelmi Indexe. A kereskedelmi láncok saját márkás termékeinek együttes forgalma meghaladja a 165 milliárd forintot, hat hónap alatt.Nemzetközi összehasonlításban Magyarországon viszonylag alacsony a kereskedelmi márkák piaci részesedése. Élelmiszernél 22, háztartási vegyi árunál 17 százalék jutott rájuk az első félévben. Ennél magasabb az összesített részarányuk például az öt nagy európai piacon: Németországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban 25-33 százalék között mozog.
Állateledel és papíráru az élen
Élelmiszer vásárlásakor a boltok pénztárainál minden ötödik, vegyi árunál minden hatodik forintot kereskedelmi márkás termékekért fizetünk. Élelmiszernél értékben kiemelkedik a kereskedelmi márkák 49 százalékos részaránya az állateledel bolti eladásából, majd utána következnek a mélyhűtött árucikkek és a reggeli cereáliák 32-32 százalékkal. Legalacsonyabb az arány forró italoknál (10 százalék) és égetett szeszes italoknál (12).
A non-food szektorban a legnagyobb a kereskedelmi márkák piaci részaránya a háztartási papírnál (44 százalék), a babaápolási termékeknél (34) és a női higiéniai termékeknél (14). A másik véglet a hajápolási, illetve a szájápolási termékeké, ahol ez a mutató csak 5, illetve 7 százalék.
Figyelemre méltó, hogy az erősen támogatott, vezető gyártói márkák többségének piaci részesedése nem csökkent a legutóbbi hónapokban. Ebből a szempontból megemlíthető élelmiszereknél többek között a sör, szénsavas üdítőital, gyümölcslé, szeletes csokoládé vagy gyümölcsjoghurt. Ez azt mutatja, hogy a fogyasztók egy része hajlandó megfizetni a prémium árat a magas minőségért.
A kereskedelmi márkák forgalmának növekedése összefügg a diszkontláncok térnyerésével, mivel abban a bolttípusban az értékesítés körülbelül 50 százaléka jut saját márkás cikkekre, forintban. A diszkontok kulcshelyzetet töltenek be a fogyasztói árak különbsége szempontjából is. Ugyanis a kereskedelmi márkák magyarországi, átlagosan 40 százalékos árelőnye sokkal nagyobb, mint általában az EU tagországaiban.
A Nielsen fogyasztói kutatásai szerint Magyarországon a kereskedelmi márkás termékek ismertsége és elfogadottsága tovább növekedett. Többek között azért, mert a fogyasztók egy része az utóbbi hónapokban úgy törekszik fogyasztása fenntartására, hogy olcsóbb termékeket vásárol, illetve alacsonyabb árszínvonalat kínáló boltokat választ.
Pluszt jelent a láncok saját márkáinak fejlődésénél, hogy a kereskedelmi vállalatok felhasználhatják őket fogyasztóik lojalitásának erősítéséhez, és a lánc, az üzlet márkaértékének növeléséhez.
A perspektívát Patrick Dodd, a Nielsen európai regionális igazgatója így summázza:
– A saját márka lehetővé teszi a megkülönböztetést a versenytársaktól, miközben a fogyasztó számára megfizethető árakat nyújt. Válságban vagy fellendülés időszakában mindez vonzó a kereskedelmi vállalatok számára.
A Nielsen által mért háztartási vegyi áru és testápoló-termékcsoportok – értékben mért
– kiskereskedelmi forgalmából a kereskedelmi márkák piaci részesedése, százalékban
Árucsoport 2008. 2009.
első félév első félév
Vegyi áruk átlaga 14 17
Háztartási papír 41 44
Babaápolás 31 34
Női higiénia 12 14
Testápoló szer 9 10
Tisztítószer 9 11
Férfi kozmetikum 7 8
Szájápolás 6 7
Hajápolás 5 5
Forrás: Nielsen
A Nielsen által mért élelmiszer-árucsoportok – értékben mért – kiskereskedelmi forgalmából a kereskedelmi márkák piaci részesedése, százalékban
Árucsoport 2008. 2009.
első félév első félév
Élelmiszerek átlaga 20 22
Állateledel 46 49
Mélyhűtött termékek 30 32
Reggelizőtermékek 31 32
Szárazáruk 25 26
Tejtermék és húskészítmény 23 25
Alkoholmentes italok 19 21
Sós rágcsálnivalók 19 20
Édességek 15 17
Alkoholos italok 13 12
Forró italok 9 10
Forrás: Nielsen
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >