Két és félezer veszélyes terméket találtak tavaly az uniós hatóságok
Csaknem 2500 veszélyes terméket vontak ki a piacról vagy tiltották meg az importját 2014-ben az uniós és tagállami hatóságok – közölte hétfőn az Európai Bizottság.
A nem élelmiszer-jellegű termékek uniós gyorsriasztási rendszerében (RAPEX) a tagállami hatóságok tavaly az egy évvel korábbinál 3 százalékkal több, 2435 jelzést adtak, amelyek alapján 2755 esetben indult valamilyen intézkedés. Ez lehet a forgalmazás megtiltása, a termék kötelező visszarendelése, vagy akár az áru importjának megtagadása. A legtöbb veszélyes termék, az összes 28 százaléka tavaly is játék volt. Ezt a termékkategóriát a ruhák, textiláruk és divatcikkek követik, amelyek az összes bejelentés 23 százalékát tették ki.
A leggyakrabban sérülés vagy fulladás veszélye, illetve veszélyes vegyianyagok miatt kellett a tagállamok hatóságainak megnyomniuk a vészcsengőt. Bőrcipőknél például irritáló vegyszereket, gyerekjátékoknál, később akár termékenységi problémákat okozó vegyületeket, divatcikkek esetében pedig ártalmas nehézfémeket is találtak a hatóságok. Az elektronikai berendezések, háztartási gépek a riasztások 9, a gépjárművek 8, a gyermekgondozási cikkek és eszközök, valamint a fényforrások és lámpák egyaránt az összes riasztás 3-3 százalékát tették ki.
A legtöbb veszélyes árucikk, az összes csaknem kétharmada, továbbra is Kínából érkezik, ezért az uniós hatóságok a jövőben is folytatják a párbeszédet Pekinggel annak érdekében, hogy az uniós előírásoknak nem megfelelő, veszélyes termékeket már a származási országban ki lehessen szűrni. A veszélyes termékek 14 százaléka származott az Európai Unió, illetve az Izlandot, Norvégiát és Liechtensteint is magába foglaló Európai Gazdasági Térség valamelyik országából. (MTI, Konsiczky Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >Az egészségre veszélyes potencianövelőket talált a fogyasztóvédelem a piacon
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az elmúlt hónap…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab behozatalát az EU-ba
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát,…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >