Kereskedelmi csődhullám az USA-ban
Több mint 30 amerikai kereskedőlánc jelentett csődöt 2020-ban és ez a szám tovább növekszik 2021-ben. A L’Occitane USA január 26-án tette közzé átszervezési bejelentését.
2020-ban többek közt olyan nagy kereskedői nevek kerültek pénzügyi válságba az Egyesült Államokban, mint a Sears, Gap, Victoria Secret, Macy’s, Toys R Us és a J. C. Penney.
A L’Occitane történet
A L’Occitane anyavállalatát 1976-ban alapították a franciaországi Manosque-ban. A Provence vidékről származó, bio és természetes összetevőket felhasználó szépségmárka ma már a L’Occitane Group cégcsoporton keresztül a világ 90 országában kapható 3486 viszonteladó helyen és 1608 márkaboltban. 2020-ra a Cégcsoport 12,8%-os növekedést jelentett.
Mindezek ellenére a L’Occitane Egyesült Államokbeli ága egyrészt csökkenő bolti eladásokkal, másrészt drága bérleti szerződésekkel, harmadrészt gyorsan növekvő online értékesítéssel találta szemben magát 2020-ban.
A szépségmárka észak-amerikai régiójának ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a lízingkötelezettségei éves szinten 30,3 millió dollárt tesznek ki a 166 üzletre vonatkoztatva. Mivel az április és december közötti hónapokban ezen boltok forgalma 56,5%-kal csökkent előző évhez képest, így a bérleti díj költségek terhe hirtelen megugrott. A csődeljárást azzal a közvetlen szándékkal indította el, hogy 23 üzletet bezárjon, a megmaradókat kisebb alapterületre átszervezze és megerősítse a digitális üzletágat.
A Sears felemelkedése és bukása
Az 1880-as évek közepén a huszas éveiben levő Richard Sears ügynökként dolgozott a minnesotai North Redwood-i vasúti pályaudvaron. Fűrészárut és szenet adott el. 1886-ban egy helyi ékszerész nem vette át a Chicagóból érkező aranyóra szállítmányt. Sears megvásárolta és nyereséggel eladta őket, majd újra és többet rendelt. Megalapította az R.W. Sears Watch Company-t Minneapolisban, majd 1887-ben Chicagóba költözött.
Katalógust adott ki, amiben órát, ékszert, majd ruhákat kínált postai kiszállítással. A legvastagabb katalógus 532 oldalas volt. 1906-ban Sears a tőzsdére vitte cégét. Ugyanekkor óriás logisztikai központot épített Chicagoban, ahova Henry Ford is elzarándokolt, hogy az autóértékesítést forradalmasító ötletéhez tapasztalatokat szerezzen. Ford megnyitotta az autókereskedések láncolatát, egyre többeknek lett autója, amiből Sears merített ötletet és kiépítette saját bolt láncát. A Sears üzletek forgalma 1931-re már meghaladta a katalógusos eladásokat. 1920-tól a vállalat elkezdte saját márkái felépítését.
1969-ben a Sears a világ legnagyobb kereskedője lett, aminek mementójaként belekezdett a világ akkori legmagasabb épületének, a Sears’ Tower megépítésébe. 4 év alatt készült el a felhőkarcoló, és a lejtmenet is kezdetét vette. Az alaptevékenységhez biztosítási, majd bróker üzletágat is adtak. 1984-ben az IBM-mel és a CBS-sel közösen létrehoztak egy internetszerű online portált, amin lehetett emailezni, játszani, híreket, időjárás és sport információkat olvasni valamint vásárlási lehetőséget biztosított. Ezt,és több nem alaptevékenységét is eladta 1996-ban. 1993-ban a Sears beszüntette katalógusos kereskedelmét. 1999-ben hitelkártyát bocsájtott ki, de túl kockázatosnak találta és eladta ezt a divíziót a Citigroupnak 2003-ban. 2000-ben elhatározták, hogy egyszerűsítik az üzletmenetet és visszatérnek a gyökerekhez. Közben a 90-es években a Walmart átvette a kereskedelmi vezető szerepet és az Amazon is megkezdte tevékenységét.
2004-ben a Kmart, élén Edward Lamperttel megvette a Searst és az új vállalatot Sears Holdingsnak nevezte el. Ekkor körülbelül 3 500 üzlete volt a társaságnak. A kezdeti sikerek és néhány csúcs év után folyamatos veszteségbe sodródott a cég. Közben az Amazon is megerősödött, így már 2 óriás konkurenssel kellett szembenéznie. 2018. október 5-én jelentettek csődöt és azóta is tart az átszervezés, leépítés. Ekkor még 700 USA üzlettel rendelkezett a lánc, ami 2019. áprilisára 425-re apadt. A 2021-es évbe kevesebb, mint 100 üzlettel léptek be és várhatóan ezeknek a felét idén be is zárják a CNN közlése szerint. Elemzők egyértelműen a tulajdonos-ügyvezető Edward Lampert hibás döntéseinek sorozatát látják az események hátterében.
Kapcsolódó cikkeink
Átszervezi Tegut leányvállalatát a svájci Migros Zürich
Átfogó átszervezést tervez végrehajtani német leányvállalatánál, a Tegutnál a svájci…
Tovább olvasom >150 munkahelyet szüntet meg Migros Supermarket AG üzletmenetének racionalizálása során
A Migros Supermarket AG, a Migros szupermarket üzletága, 2024. július…
Tovább olvasom >Franciaországi kekszgyárat zár be a Mondelez
Az édességipari óriás közlése szerint 2026 közepéig az üzemben 61…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >