Kellemes meglepetés az inflációs adat
Augusztusban 0,6 %-kal csökkentek a fogyasztói árak, és 3,7 %-kal haladták meg az egy évvel korábbi értéket – áll a KSH jelentésében. Elemzők ennél magasabb, 4 %-os inflációt vártak.
Az élelmiszerárak egy hónap alatt 1,9 százalékkal csökkentek, amelynek hátterében az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) meredek 13,9 százalékos áresése áll. Az elmúlt hónaphoz képest az étolaj ára 5,7, a tejé 1,5, a baromfihúsé 1,4 százalékkal nőtt, miközben a szalámi, szárazkolbász, sonka ára 1,7, a tojás ára 1,2 százalékkal csökkent. A nyári árleszállítás nyomán a ruházkodási cikkeknél 1,5 százalékos árcsökkenést regisztrál a KSH.
A háztartási energia ára egy hónap alatt 1,2 százalékkal csökkent.
A fogyasztói árak egy év alatt 3,7 százalékkal nőttek, ami megegyezik az élelmiszerek 12 havi áralakulásával is. Ugyanakkor az idényáras élelmiszerek tavaly augusztushoz képest 37,3 százalékkal emelkedtek, elsősorban a burgonya 54,9, a friss zöldségek 47,3 százalékos drágulása miatt. A sajt ára egy év alatt 8,3 százalékkal nőtt, míg a liszt ára 10,6, az étolaj ára 9,6, a cukor ára 9 százalékkal csökkent.
A háztartási energia ára 12 hónap alatt 6,1 százalékkal nőtt, ezen belül a vezetékes gázé 14 százalékkal, ugyanakkor a távfűtés 12,0 százalékos árcsökkenés következett be. A járműüzemanyagok ára 13,9 százalékkal nőtt egy év alatt.
A KSH mérése szerint egy év alatt a szolgáltatások 2,8 százalékkal drágultak. Ezen belül viszont az közlekedési szolgáltatások 7,3 százalékkal, a postai szolgáltatások 6,5 százalékkal drágultak. A tartósfogyasztási cikkek átlagosan 2,1 százalékkal kerültek kevesebbe.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >