Kedvezőek a külkereskedelmi kilátások az elemzők szerint
Kedvezőek a külkereskedelmi kilátások az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint, akik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői adataira reagálva kiemelték, hogy az export felfutása főként a hazai autóipar teljesítményének növekedésével, valamint az európai gazdaság élénkülésével magyarázható.
A KSH az első becslés alapján közölte: márciusban a kivitel euróban számolt értéke 12,9, a behozatal 9,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbival összehasonlítva, míg februárban az export 6,0, az import 6,1 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg márciusi többlete 288 millió euróval, 929 millió euróra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az első negyedévben az export 7,7, az import 5,7 százalékkal nőtt, a kiviteli többlet 2,486 milliárd euró volt, 530 millióval több az egy évvel korábbinál.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője az MTI-nek elmondta: a márciusi külkereskedelmi többlet jelentősen meghaladta a várakozásokat, bár a márciusi ipari termelés meglepő növekedése után az export terén is kiugró eredményre számított az elemző.
A kedvező külkereskedelmi eredmény részben a hazai autóipar teljesítményének, valamint az európai gazdaság erősödésének köszönhető, az alacsony olajár pedig az import értékét csökkenti – mondta.
Az elemző szerint a külkereskedelmi mérlegtöbblet növekedése tovább folytatódhat, mértéke elsősorban az autóipar teljesítésétől függ. Amennyiben az ágazatban leáll a termelés, megingások lehetnek az exportban is, csakúgy, mint 2014 augusztusban és októberben – hívta fel a figyelmet.
A szakértő úgy véli, hogy az olajár nem fog jelentősen emelkedni a jelenlegi szinthez képest, ugyanakkor az esetleges olajár-emelkedésnek is semleges hatása lenne az importra.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén úgy látja, hogy a kedvező adatok nem csak az olajárak zuhanása miatti cserearány-javulást, hanem a kivitel érdemi felfutását is mutatják.
Az elemző szerint a külkereskedelmi kilátások továbbra is kedvezőek, mert a tavalyinál gyengébb euró, a jóval alacsonyabb olajárak és az Európai Központi Bank mennyiségi lazítása pozitív hatással lehet az európai konjunktúrára, így élénkülhet a külső kereslet, ami ellensúlyozhatja a hazai belső kereslet importnövelő hatását.
A szakértő az MTI-hez eljuttatott kommentárjában szintén kiemelte, hogy a vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt a külkereskedelem többlete márciusban. A kivitel euróban számolt értéke 12,9 százalékkal emelkedett, amely így történelmi csúcsra, 8,26 milliárd euróra ugrott – mutatott rá.
A kivitel felfutása részben az európai konjunktúra élénkülésének, nagyrészt azonban az újabb autóipari és más iparágak kapacitásnövelésének köszönhető – hangsúlyozta.
Az első negyedéves külkereskedelmi adatok azt is jelzik, hogy a GDP-növekedést nem csak a belső, hanem a külső kereslet is támogatja – tette hozzá.
A tavalyi 6,4 milliárd után idén 8,4 milliárd euró közelébe ugorhat a külkereskedelmi többlet, mivel a háztartási fogyasztás gyorsuló növekedésének importnövelő hatását ellensúlyozhatja az olaj- és energiaárak meredek zuhanása is. Ez igen jelentős mértékben javítja a cserearányt, mivel az alacsonyabb olaj- és energiaárak akár 2-2,5 milliárd euróval csökkenthetik az energiaimport értékét – emelte ki Suppan Gergely. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Az elmúlt húsz év leggyengébb kajszitermése várható idén
A KSH adatai szerint Magyarországon a kajszi termése 10–25 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >