Káosz, döntésképtelenség és bizonytalanság – ezért késik a Mere magyarországi nyitása

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 02. 10. 12:29

Több mint fél éve késik az orosz Mere diszkontlánc első magyarországi üzletének megnyitása, és egyelőre nincs biztosíték arra, hogy a közeljövőben valóban elindulhat a projekt. A háttérben átgondolatlan üzleti stratégia, párhuzamosan működő, de egymással nem kommunikáló csapatok, valamint a helyi piaci viszonyok figyelmen kívül hagyása állhat – írja a Telex.

Négy cég, egy cél, nulla előrelépés

Kérdéses, lesz-e nyitás valaha

A Mere magyarországi terjeszkedését nem egyetlen vállalat, hanem négy különböző cég – TS Retail Kft., Hungarétel Kft., Huntorg Service Kft. és Shoper Kft. – próbálja koordinálni. Mindegyik cégnek szerbiai anyavállalata van, többségi tulajdonosuk a Mere-alapító Szergej Schneider és testvére, Andrej Schneider. A modellt az orosz Szvetofor üzlethálózat működési struktúrája ihlette, amelyben az egyes régiókban külön cégek felelnek a beszerzésért és az üzletek működtetéséért. Magyarországon azonban ez a struktúra eddig inkább problémákat okozott, mint előnyöket biztosított.

A négy különböző cég külön csapatokat állított fel, amelyeknek megtiltották az együttműködést. Ennek eredményeként ugyanazokkal a beszállítókkal többször is tárgyaltak, egymás ajánlatairól nem tudtak, ami zavart és bizalmatlanságot eredményezett az üzleti partnerek körében.

Megvalósíthatatlan üzleti modell

A Mere magyarországi stratégiája arra épült, hogy üzleteik három hónapos próbaidőszak után csak akkor maradhatnak fenn, ha nyereségessé válnak. Az ezzel járó kockázatot azonban nem a cég kívánta vállalni, hanem a beszállítókra és az üzlethelyiségek tulajdonosaira próbálta áthárítani. A vállalat a bérleti szerződéseket minimális kaucióval vagy anélkül kívánta megkötni, ami szinte teljesen ellehetetlenítette a helyiségek bérlését. Emellett az épületek átalakítását is a tulajdonosokra hagyta volna, akik ezt nem fogadták el.

Nem nyitott üzletet Nyíregyházán a Mere, törölték a nyilvántartásból

A beszállítók számára is kedvezőtlen szerződési feltételeket kínáltak: a termékek kiszállítását maguknak kellett volna megoldaniuk az üzletekbe, ráadásul a Mere csak az eladott árukért fizetett volna, a sérült vagy eladatlan termékeket pedig visszaküldte volna fizetés nélkül. Ez a modell Oroszországban működhet, Magyarországon azonban a beszállítók többsége elutasította.

Kudarc más országokban is

A Mere hasonló üzleti modellje már több európai országban is kudarcot vallott. Nagy-Britanniában, Belgiumban, Lengyelországban és Spanyolországban az első boltnyitások után rövid időn belül be kellett zárniuk az üzleteiket. Lengyelországban és Belgiumban később újranyitottak, utóbbiban MyPrice néven. Közép- és Kelet-Európában viszont Litvániában és Szerbiában sikerült stabilan megvetniük a lábukat.

Hatósági vizsgálatok és belső problémák

A Mere működése Oroszországban is vitatott. A beszállítókkal való szerződéskötéseik miatt már több jogi eljárás is indult ellenük, és az orosz hatóságok vizsgálatokat folytatnak ellenük. Az üzleteikben higiéniai problémákat, csótányokat, élelmiszermolyokat és lejárt szavatosságú termékeket is találtak, ami miatt több üzletüket be kellett zárni.

Magyarországon belső problémák is akadályozzák az indulást. Az üzletfejlesztési csapatok javaslatai ellenére a vezetés nem volt hajlandó kompromisszumokat kötni sem az üzlethelyiségek bérlésében, sem a beszállítókkal való tárgyalások során. Emiatt több menedzser is távozott, egyes csapatokat pedig teljes egészében elbocsátottak.

Valódi terjeszkedés vagy piackutatás?

Felmerül a kérdés, hogy a Mere valóban a magyar piacra kívánt-e lépni, vagy inkább csak információkat akart gyűjteni a beszállítókról és a bérleti lehetőségekről. Egyes források szerint az elmúlt másfél évben a vállalat inkább a piac felmérésére koncentrált, és nem volt valódi szándéka üzletek nyitására.

A cég szerint „még tart az előkészítés”

A Mere magyarországi projektjeit vezető személyeket is megkeresték a sajtó értesüléseivel kapcsolatban, de konkrét válaszokat nem kaptak. A hivatalos közlés szerint „még tartanak az előkészületek”, és a cég minden tevékenységét a magyar jogszabályoknak megfelelően végzi.

A jelenlegi helyzetet látva azonban kérdéses, hogy a Mere valóban megveti-e a lábát Magyarországon, vagy csupán egy újabb sikertelen próbálkozásnak leszünk tanúi.

Címkék: ,

Kapcsolódó cikkeink