Kamat volt, kamat nincs
A februári kockázatkerülő környezetet pozitív hangulat váltotta fel márciusban a globális piacokon, ennek megfelelően pozitív hozamokat produkáltak a világ főbb részvényindexei. Az amerikai S&P500-as index 6,78%-os növekedést könyvelt el márciusban. A FED március közepén nem változtatott az alapkamat 0,25–0,50%-os sávján, sőt a kommunikáció sokkal óvatosabbá vált. Az USA központi bankja egyértelműen az év eleji piaci felfordulás megismétlődését akarja elkerülni azáltal, hogy hűti a piaci várakozásokat.
A fejlődő piacokon az olaj árfolyamának február közepe óta tartó erősödése megtorpant. Elemzők szerint a nagy emelkedés elsősorban az áresésre játszó pozíciók zárásainak, valamint egy esetleges kitermelésbefagyasztásra vonatkozó lépés beárazódásának volt köszönhető, és nem fundamentális okai voltak.
Sokan vélik úgy, hogy Dra ghiék az EKB márciusi kamatdöntő ülésén végre „elengedték az euró kezét”. Ez azt jelenti, hogy többé nem az euró gyengítésével akarják az infláció és a gazdasági növekedés élénkülését támogatni, hanem sokkal inkább a hitelezési aktivitás növelésére összpontosítanak majd.
Ahogy korábban írtuk, a kitörési lehetőség realizálódott a nemesfémbányák szegmensében. Ugyanis az alacsony kamatkörnyezet és az előre tekintő magasabb inflációs várakozások gyakorlatilag negatív reálkamatot fognak eredményezni a bankbetétekben és a rövid távú államkötvényekben szerte a világban. Különösen ilyen időszakban keresett az arany, illetve a kapcsolódó szektorok. A terület elmúlt három hónapos eredménye magáért beszél: 30% feletti növekedést ért el.
Ahogy már szintén sokszor leírtuk: a forint gyengülésre van ítélve, legalábbis az MNB a márciusi kamatdöntő ülésen váratlanul 15 bázisponttal 1,2%-ra csökkentette a hazai alapkamat szintjét, amellyel igencsak meglepte a piacokat, nem titkolt forintgyengítő céllal. A döntést követő kommentárban a jegybanki döntéshozók további kamatvágásokat (kamatvágási ciklust) helyeztek kilátásba, így tehát a következő monetáris üléseken tovább csökkenhet az irányadó ráta szintje.
Ezek után a legtöbb elemzőház frissítette a kamatpályára vonatkozó várakozását, egyes szakértők 0,6%-os szintnél várják a kamatcsökkentési ciklus befejezését. További kamatcsökkentésre és némileg gyengébb forintra
számítunk!
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >