Kalcium-nitráttal az időjárás okozta bizonytalanság ellen – hazai fejlesztés a növények szolgálatában
A sikeres növénytermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő talajművelés és a növényállomány szakszerű fenntartó kezelése. Ennek fontos része a tápanyagpótlás helyes megválasztása, időzítése és megfelelő mennyiségben történő alkalmazása. Különösen a kora tavaszi időszakban, amikor az őszi vetésű növények nitrogén- és vízigénye kiemelkedő, létfontosságú a jó tápanyagellátottság biztosítása.

A kalcium (Ca²⁺) – mint sejtfalalkotó elem – nélkülözhetetlen a termés szilárdságának, minőségének és eltarthatóságának biztosításában (Fotó: Pixabay)
Egyre gyakoribb probléma, hogy a kijuttatott tápanyagok – a csapadékhiány miatt – nem képesek megfelelően feloldódni, így bár fizikailag jelen vannak a területen, a növények számára nem hozzáférhetők. Ezt a kihívást felismerve egy magyar cég saját fejlesztésű gyártási technológiával kezdett folyékony műtrágyák előállításába, kifejezetten a hazai termesztési körülményekhez igazodva. A jelenlegi termékpaletta négy különböző formulát tartalmaz, amelyek közös alapját a kalcium-nitrát képezi, amely anyagot szintén házon belül, saját fejlesztésben állítják elő. A cél egy olyan tápanyag kifejlesztése volt, amely a nitrogént könnyen felvehető, azonnali hatást biztosító formában tartalmazza. A kalcium szerepe a növények élettani folyamataiban az utóbbi évek kutatásai alapján sokkal jelentősebb, mint korábban gondoltuk. Kalciumhiány esetén ugyanis más mikro- és makroelemek felvétele is akadályozottá válhat. A kalcium-nitrát használata elősegíti a tápanyagok jobb hasznosulását, különösen a kálium, a foszfor és egyéb mikrotápanyagok esetében, valamint hozzájárul a gyökérzet megerősödéséhez, így a növény hatékonyabban képes a tápanyagok felvételére.
A kalcium (Ca²⁺) – mint sejtfalalkotó elem – nélkülözhetetlen a termés szilárdságának, minőségének és eltarthatóságának biztosításában
Stabilizálja a sejtfalakat, ezáltal növeli a termés ellenállóképességét a szállítással és tárolással szemben, lassítja a gyümölcsök öregedését és romlását, valamint fokozza a héjszilárdságot, csökkentve ezzel a repedés kockázatát. A kalciumhiány következményei közé tartozik a csúcsrothadás (például paradicsomnál vagy paprikánál), a gyenge gyökérfejlődés, valamint a sejtmembránok sérülékenyebbé válása. A kalcium-nitrát alkalmazásával ezek a problémák megelőzhetők, és a növények általános ellenállóképessége is növelhető. A nitrát-nitrogén (NO₃⁻) a nitrogén egy könnyen felvehető formája, amely gyorsan serkenti a növekedést, és nem savanyítja a talajt, ellentétben az ammóniumformákkal. Fontos szerepet tölt be a fehérjeszintézisben, valamint mobilizálja a kalciumot, elősegítve annak felvételét a gyökéren keresztül. Mivel nem kötődik le könnyen a talajban, hatékonysága savanyú és meszes talajokon egyaránt kiváló. Az öntözéses gazdálkodás terjedésével a folyékony műtrágyák előnye tovább növekszik, hiszen az öntözővízzel együtt kijuttathatók, így nincs szükség külön menetben történő kiszórásra.
A kalcium-nitrát használata nemcsak a növények, hanem a talaj szempontjából is kedvező hatású
Javítja a talajszerkezetet és a vízelvezető képességet, különösen a homokos talajokon. Hozzájárul a talaj porozitásának növeléséhez, ami javítja a víz- és levegőáramlást a gyökérzónában. A kalcium továbbá erősíti a növények cellulóz- és ligninstruktúráját, így azok jobban ellenállnak a különböző környezeti stresszhatásoknak, például az aszálynak vagy a fagyveszélynek. A termékpalettában cinket, magnéziumot és káliumot is tartalmazó formulák is megtalálhatók, amelyek lehetővé teszik, hogy a gazdálkodók a kultúra igényeihez és a növények fenológiai állapotához igazodva biztosítsák az optimális tápanyagutánpótlást. A folyékony műtrágyák hasznosulása kiszámíthatatlan időjárási viszonyok között is kielégítő, ellentétben a szilárd formulákkal, amelyek beoldódásához csapadékra van szükség. Csapadék hiányában a szilárd műtrágyák gyakran hatóanyag-veszteséget szenvednek. Éppen ezért a tavaszi időszakban – amikor az őszi vetésű növények nitrogén- és vízigénye a legnagyobb – különösen indokolt a gyorsan hasznosuló, megbízható tápanyagformák alkalmazása.
ProgressKémia
Kapcsolódó cikkeink
Óvatos enyhítés a korlátozáson kívüli területeken az RSZKF miatt hozott intézkedésekben
Több intézkedést meghosszabbított, de a korlátozott területeken kívüli térségben már…
Tovább olvasom >Az agrárszakképzésben is kulcsfontosságú az innováció
A mezőgazdaság, az élelmiszeripar ma már elképzelhetetlen az innováció, a…
Tovább olvasom >A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Marad az árréstop, az NGM elégedett
A kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak…
Tovább olvasom >Halasztás jött, felkészülés maradt: így készülnek a magyar vállalatok az ESG-kötelezettségekre az Omnibus fényében
A fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének elhalasztása lehetőséget teremt a cégek számára…
Tovább olvasom >Csendes átrendeződés a vállalkozói térképen – áprilisban tovább csökkent a társas cégek száma
2025 áprilisában tovább folytatódott a hazai vállalkozói szektor lassú átrendeződése.…
Tovább olvasom >