Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 09. 12:25

Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi 4,4 százalékkal – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból. A havi áremelkedés 0,1 százalék volt, ezen belül az élelmiszerek és különösen a szezonális termékek drágulása befolyásolta leginkább a fogyasztói árak alakulását. A gyümölcsök áremelkedését a kedvezőtlen időjárás okozta, és az inflációs mutatókat az árfigyelési rendszerek adatai is megerősítik – mutat rá az Index cikke.

A gyümölcsök – köztük az alma, a körte, a citrom és a narancs – 4–9 százalék közötti mértékben drágultak júniusban, a KSH szerint e termékkör az élelmiszer-infláció közel felét teszi ki, így árfelhajtó hatásuk jelentős. A májusi adatokban már 4,5 százalékos éves és 0,6 százalékos havi áremelkedést regisztráltak a hideg élelmiszerek körében, főként a friss gyümölcsök miatt. Az Árfigyelő adatai szerint a szabályozott élelmiszerek ára ugyan csökkent, a nem szabályozottaké viszont átlagosan 0,3 százalékkal nőtt.

Bár a tavasz kedvező árdinamikát hozott, a nyárra fordulva az időjárási anomáliák miatt megjelentek az első tartós kínálati feszültségek, amelyek a gyümölcsök mellett más szezonális termékeket is érintenek. Ez a tendencia nem magyar sajátosság, hasonló áremelkedéseket tapasztaltak az EU több tagországában is.

A részletes inflációs bontás szerint az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt 2023 júniusához képest. A tojás 26, a liszt 24,4, az étolaj 22,2, a kávé 20,3, a csokoládé 19,6, a gyümölcs- és zöldséglé pedig 14,1 százalékkal lett drágább. Ezzel szemben a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a sertéshúsé 2 százalékkal csökkent. A háztartási energia 8,6 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gázé 18,4 százalékkal.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a kormány által márciusban bevezetett kiskereskedelmi árréscsökkentés érdemben hozzájárult az árak visszafogásához: az érintett élelmiszerek átlagosan 20, a vegyi és tisztálkodási cikkek 26 százalékkal lettek olcsóbbak. A minisztérium hangsúlyozta, hogy az élelmiszer-infláció újbóli növekedését elsősorban a klímakockázatok és a szezonális zavarok okozzák.

A kormány közleményben emelte ki, hogy az infláció elleni küzdelem részeként megállapodásokat kötöttek a bankszektorral, a biztosítókkal és a gyógyszeripar szereplőivel is. Ennek eredményeként július 1-től 44 vényköteles és vény nélküli gyógyszer ára mérséklődött, az önkéntes árkorlátozás 2026 közepéig lesz érvényben. Emellett a nyugdíjasok részére célzott élelmiszer-utalványos támogatási programot is indítottak.

A jegybank szerint az infláció az év hátralévő részében is a toleranciasáv felett maradhat, mivel a globális bizonytalanságok, a belföldi gazdasági környezet és az árkorlátozások együttesen formálják az inflációs pályát. A klímakockázatok növekvő szerepe új típusú kihívásokat jelent, amelyekre a monetáris és fiskális politika is reagálni kénytelen.

Kapcsolódó cikkeink