Júniusban négy hónapja a legkevésbé gyengült az euróövezeti gazdaság teljesítménye
Négy hónapja a legkisebb mértékben gyengült júniusban az euróövezet gazdasági teljesítménye a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet felmérésének pénteken publikált eredménye szerint. A vizsgált adatok alapján a gazdaságkutatók a harmadik negyedévre már GDP-növekedést helyeztek kilátásba.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett euróövezeti kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke júniusra vonatkozóan 48,5 pontra emelkedett a májusi 31,9 pontról és jobbnak bizonyult az előzetes 47,5 pontnál is.
A kompozit index a második hónapja javul és négy hónapja a legmagasabb szinten áll.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági aktivitás gyengülését jelzi, míg erősödésére az 50 pont feletti érték utal.
A kompozit BMI mindkét összetevője, a szolgáltatóipari és feldolgozóipari BMI egyaránt javult júniusban: 48,3 pontra, az előzetes 47,3 pontnál magasabbra emelkedett az euróövezeti szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index végleges értéke az előző havi 31,9 pontról. A héten már korábban, szerdán publikált feldolgozóipari BMI végleges júniusi értéke 47,4 pont lett, magasabb a májusi 39,4 pontnál és a júniusi előzetes 46,9 pontnál is.
Az összes euróövezeti ország február óta a legjobb eredményt érte el júniusban, közöttük is Franciaország szerepelt a legjobban, hiszen visszatért az 50 pontos határ fölé. A francia kompozit BMI 51,7 pont lett, a spanyol 49,7 pont, az olasz 47,6 pont, a német 47,0 pont, az írországi pedig 44,3 pont.
A kompozit mutató júniusi 17 pontos emelkedése a második legjobb teljesítmény a felmérés történetében a májusi 22 pontos emelkedés után és figyelemre méltó javulásra utal az euróövezeti gazdaság teljesítményében a járványvédelmi korlátozások feloldását követően. A példa nélkül álló áprilisi visszaesés után arra lehető következtetni, hogy a harmadik negyedévben már növekedési pályára lép az euróövezeti gazdaság – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >Madárinfluenza árnyékában: korlátozások és kihívások között a magyar baromfiágazat
A 2020-ban Magyarországon felbukkant madárinfluenza járvány máig jelentős hatással van…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >