Lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Júliusban ismét egyszámjegyűre mérséklődött a mezőgazdasági termelői árak éves növekedési üteme. A júniusi 10,5 százalékos emelkedést követően júliusban 8,5 százalékkal voltak magasabbak a felvásárlási árak, mint egy éve. Az áremelkedés lefékeződéséhez azonban sem a zöldségek, sem a burgonya árának alakulása nem járult hozzá és az állati termékek felvásárlási ára is kimaradt a lassításból – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján pénteken megjelent legfrissebb adatokból.
A növénytermesztési és kertészeti termékek ára a júniusi 10,6 százalékot követően júliusban 7,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, az élő állatok és állati termékek átlagos áremelkedése 10,1 százalékról alig 0,2 százalékponttal 9,9 százalékosra mérséklődött.
A gabonafélék felvásárlási ára alig 0,2 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, bár az előző hónapban még 6,5 százalékos volt a drágulás. A búza ára már csak 4,8 százalékkal emelkedett éves összevetésben az előző havi 20,8 százalékkal szemben, a kukorica továbbra is 4,0 százalékkal olcsóbb volt.
A zöldségfélék ára két hónap mérsékeltebb, bár bőven kétszámjegyű emelkedés után ismét 27,6 százalékra ugrott. A paradicsom áremelkedésének üteme szinte megkettőződött, a júniusi 16,7 százalékról 31,7 százalékra ugrott, az uborka éves áremelkedése 4,9 százalékról 21,8 százalékra emelkedett. A karfiol júniusban még olcsóbb volt, mint egy évvel azelőtt, júliusra 27,8 százalékkal drágább lett. Lassult a vöröshagyma drágulása már csak 54,5 százalékkal kerül többe mint egy éve, április-májusban még több mint kétszer annyit kértek érte. A zöldbab ára 24,0 százalékkal, a spenóté 4,9 százalékkal emelkedett, a fejes saláta hajszállal, 0,2 százalékkal, a zöldborsó 2,6 százalékkal, a sárgarépa jelentősen, 18,7 százalékkal olcsóbb, mint tavaly júliusban volt.
Az élőállatok felvásárlási ára átlagosan 11,2 százalékkal emelkedett tavaly júliushoz mérve, ami 1,1 százalékponttal szerényebb az előző havinál, a sertés ára 24,1 százalékkal, a baromfi viszont csak 2,6 százalékkal drágult, míg a vágómarha felvásárlási ára 2,6 százalékkal csökkent. Az állati termékek között a tej 6,3 százalékkal kerül többe, a tojás termelői ára 4,3 százalékkal magasabb a tavaly júliusinál. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >