Júliusban enyhült a németországi infláció
Júliusban mérséklődött az infláció Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi, végleges adatokon alapuló jelentése alapján. Az infláció motorja továbbra is elsősorban az élelmiszerek áremelkedése.

Az élelmiszerárak is csökkennek
Júliusban az előzetes adatnak megfelelően az egy évvel korábbihoz mért fogyasztói árindex alapján 6,2 százalékos infláció alakult ki Németországban, alacsonyabb az előző havi 6,4 százaléknál. Az előző havihoz képest 0,3 százalékkal mentek fel a fogyasztói árak júliusban a júniusi szintén 0,3 százalékos havi áremelkedés után.
Az uniós összehasonlítási céllal kalkulált harmonizált fogyasztói árindex, a HICP júliusban éves bázison az előzetes adattal megegyező 6,5 százalék lett a végleges számítás alapján is, alacsonyabb a júniusi 6,8 százaléknál. Havi bázison a HICP 0,5 százalékkal csökkent júliusban az előzetes adatnak megfelelően a júniusi 0,4 százalékos havi csökkenés után.
„Az infláció némileg enyhült, de továbbra is magas „
– kommentálta a havi inflációs jelentést Ruth Brand, a Destatis elnöke, megjegyezve, hogy
„különösen az élelmiszerek árának az alakulása szolgált továbbra is az infláció motorjaként. Emellett az energiaárak ismét valamivel erőteljesebben emelkedtek, mint az előző két hónapban. Ez azonban a megújítható energiaforrások fejlesztésére fizetett áramdíj-járulék (EEG-Umlage) 2022. július 1-jei eltörlése bázishatásának tulajdonítható.”
Az energiatermékek ára 5,7 százalékkal emelkedett júliusban éves bázison a júniusi 0,3 százalék és a májusi 2,6 százalék után. A legnagyobb mértékben a villamos energia ára nőtt, júliusban 17,6 százalékkal éves bázison, júniusban pedig 10,5 százalékkal. A meredek emelkedés elsősorban az EEG-járulék 2022. július 1-jei eltörlésének köszönhető. Az inflációs rátára gyakorolt tompító hatás a 2023. júliusi tárgyhónappal megszűnt.
A szilárd tüzelőanyagok ára 12,8 százalékkal haladta meg júliusban az egy évvel korábbit, a földgáz ára pedig 8,5 százalékkal. A távfűtés 2,1 százalékkal drágult. Az olajtermékek ára viszont 7,8 százalékkal csökkent éves bázison, a gázolaj ára 35,5 százalékkal ment lejjebb.
Az élelmiszerárak 11,0 százalékkal emelkedtek júliusban a júniusi 13,7 százalékos éves áremelkedés után. Az energiatermékek nélkül a fogyasztói árak 6,2 százalékkal emelkedtek júliusban, az élelmiszerek és energiatermékek nélkül (maginfláció) pedig 5,5 százalékkal. Júliusban tehát a maginfláció is mérséklődött, mert júniusban még 5,8 százalékon állt.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >