Júliusban csökkentek a fogyasztói árak Németországban
Júliusban 0,1 százalékkal csökkentek éves bázison a fogyasztói árak Németországban, 2016 áprilisa óta első alkalommal csökkent az éves összevetésű fogyasztói árindex a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése alapján.
Az árucikkek júliusi, éves árcsökkenése 1,4 százalékos volt, jórészt az áfa csökkentésének köszönhetően, ami az energiaárak mérséklődését is fokozta, annak ellenére is, hogy a világpiaci olajárak emelkedtek júliusban.
Az energiaárak így a hetedik hónapban 6,7 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest a júniusi 6,2 százalékos éves árcsökkenés után. A fűtőolaj ára júliusban 31,3 százalékkal, az üzemanyagok ára 12,9 százalékkal csökkent éves bázison.
Az élelmiszerárak 1,2 százalékkal emelkedtek júliusban, szintén az áfacsökkentésnek köszönhetően kisebb mértékben a júniusi 4,4 százalékos növekedésnél. A gyümölcsök ára 7,8 százalékkal, a hústermékeké 5,4 százalékkal nőtt. Az áfa csökkentése alól kivételt képező dohányipari termékek ára 6,6 százalékkal emelkedett.
Energiaárak nélkül 0,8 százalék volt a júliusi infláció, energiaárak és élelmiszerárak nélkül pedig 0,7 százalék.
A szolgáltatások árában alig jelentkezett az áfacsökkentés hatása. A szolgáltatások ára 1,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest a júniusi 1,4 százalékos növekedés után.
Az előző havihoz képest a végleges adatok alapján is az előzetessel megegyező 0,5 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak júliusban. Júniusban 0,6 százalék volt a havi áremelkedés.
Az energiaárak 0,7 százalékkal csökkentek havi bázison júliusban, a fűtőolaj ára 4,4 százalékkal csökkent, az üzemanyagoké viszont 1,5 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerárak 2,7 százalékkal csökkentek, ezen belül a gyümölcsöké 3,2 százalékkal, a zöldségeké 6,1 százalékkal, elsősorban szezonális okokból.
Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) havi bázison 0,5 százalékkal csökkent júliusban a júniusi 0,7 százalékos emelkedés után, éves bázison pedig nem változott (0,0 százalék) a júniusi 0,8 százalékos növekedés után. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Árstopok és gazdasági intézkedések Közép-Európában: egyre több ország védekezik az infláció ellen
Miközben Magyarországon ismét napirendre került az árstopok bevezetése, Lengyelországban az…
Tovább olvasom >Rekordbevételt hozhat a Valentin-nap a kiskereskedelemben
A Valentin-napi költések világszerte rekordot dönthetnek idén, mind az Egyesült…
Tovább olvasom >A német piacvezető drogéria, a dm technológiába és a vásárlási élménybe invesztál
A német drogériaóriás dm Közép-Európa szerte kezdi lekörözni az élelmiszer-kiskereskedőket.…
Tovább olvasom >További cikkeink
A globális minimumadó transzferárazási vonatkozásai
A tavalyi évtől Magyarország is alkalmazza a globális minimumadó szabályait,…
Tovább olvasom >Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >