Jövőre kötelező az onlinekassza mellé az elektronikus fizetés biztositasa
Az online kasszát használó kereskedők 2021 januárjától kötelesek mindenhol biztosítani az elektronikus fizetés lehetőségét – tudósít Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentéséről a portfolio.hu.
A bankok és az MNB által is szorgalmazott, a banki digitalizációs javaslatcsomagban is szereplő „készpénzmentesítő” javaslatok közül az első intézkedés valósulhat meg 2021 januárjától, mely szerint:
Az online kasszát használó kereskedők kötelesek mindenhol biztosítani az elektronikus fizetés lehetőségét.
Ez azt jelenti, hogy legalább egy, nem készpénzes fizetési lehetőséget kell adniuk, ez lehet kártyás fizetés, azonnali átutalásra épülő (pl. QR-kódos) fizetés, vagy más egyéb megoldás. Igaz, a banki javaslatcsomagban az is szerepelt, az elektronikus fizetés bizonyos árbevétel felett is kötelező lenne.
A bejelentés előzménye, hogy a bankok tavaly ősszel digitalizációs javaslatcsomagot nyújtottak be a kormánynak, majd tárgyalásokat tartottak ezekről az illetékes kormányzati szervekkel, leginkább a Pénzügyminisztériummal. Úgy tudjuk, év elejére már a felek megegyeztek a legtöbb szakmai kérdésben, a továbblépéshez a politikai akaratra volt szükség a felsőbb szinteken. A banki javaslatcsomag további készpénzmentesítő elemei:
Az állam, önkormányzatok, magánszemélyek közötti pénzmozgások elektronikus útra terelése, ezen belül is a nyugdíjkifizetések elektronizálása. Az újonnan nyugdíjba vonulók számára lenne kötelező a számlára utalás.
Egy egyszeri hat hónapos időkereten belül 10 százalékos adókulcs mellett az 5 millió forint feletti készpénzvagyon befizetése legalizálható lenne, így a megtakarításként felhalmozott készpénzállomány jelentősen csökkenhetne.
A bérkifizetések ötöde még mindig készpénzben zajlik, ez csak átutalással történhessen meg.
A sárga csekk fizetése esetében az elektronikus befizetés előnyben részesítése.
A havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel lehetőségének eltörlése vagy újragondolása, legfeljebb havi 50 ezer forintra csökkentése, és a tranzakciós illeték legalább lakossági ügyfeleknél történő kivezetése.
Bár a készpénzhasználat nem jelent extra kockázatot, járvány idején illene felértékelődnie az elektronikus pénz használatának a készpénzhez képest, már csak a járvány miatt életbe léptetett kijárási korlátozások miatt is. Az MNB első ezzel kapcsolatos adatai egyelőre nem azt tükrözik, hogy ez bekövetkezett volna: soha nem látott készpénzállomány forgott március végén a gazdaságban.
Ma Magyarországon kb. 215 ezer online kassza üzemel, és mindenközben a legelterjedtebb készpénzmentes fizetési megoldás, azaz a bankkártyás fizetés 147 ezer POS-terminálon volt lehetséges. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >Ezekért a termékekért rohamoznák meg a boltokat, ha jönne egy katasztrófa
A koronavírus-járvány tanulsága alapján fontos felkészülni a váratlan eseményekre, legyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >