Jön a szintetikus hús és a műtojás?

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 25. 12:14

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette két új európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vételét. Az egyik kezdeményezés az állattartó gazdaságok bezárását és a szintetikus hús előállítását sürgeti, míg a másik az élelmiszerek címkézésének átláthatóságát kívánja javítani.

Az állatvédelem és a fenntarthatósági törekvés motiválja a műtojás (KamranAydinov, freepik.com)

Állatok védelme és szintetikus hús előállítása

A „Vessünk véget az állatok kegyetlen levágásának” elnevezésű kezdeményezés szervezői arra kérik az Európai Bizottságot, hogy ösztönözzék a növényi fehérjék, köztük a növényi alapú tej- és tojáspótlók, valamint a szintetikus hús előállítását. Emellett szorgalmazzák a haszonállatok számának csökkentését és az állattartó gazdaságok fokozatos bezárását.

Élelmiszerek átlátható címkézése

Az „Elég a hamisított élelmiszerekből: eredetmegjelölés a címkén” nevű kezdeményezés célja, hogy biztosítsa az európai fogyasztók számára a megvásárolt élelmiszerek átlátható információit. A szervezők azt szeretnék elérni, hogy minden terméken egyértelműen tüntessék fel az eredetét, és tartsák be a környezetvédelmi, egészségügyi és munkaügyi normákat a belső piacon.

Az Európai Bizottság reakciója

Mivel mindkét kezdeményezés megfelel a jogszabályokban meghatározott formai követelményeknek, az Európai Bizottság jogilag elfogadhatónak nyilvánította azokat. Azonban a javaslatok tartalmát még nem vizsgálták meg. A kezdeményezések tartalma a szervezői csoport véleményét tükrözi, és nem feltétlenül az Európai Bizottság álláspontját.

A következő lépések

A nyilvántartásba vételtől számítva a szervezőknek hat hónap áll rendelkezésükre, hogy megkezdjék az aláírásgyűjtést. Ha egy év alatt legalább hét különböző tagállamból összegyűlik egymillió támogató nyilatkozat, az Európai Bizottságnak reagálnia kell. A bizottság dönt arról, hogy hoz-e intézkedéseket a kezdeményezésre válaszul, és döntését meg kell indokolnia.

Az európai polgári kezdeményezés intézménye

Az európai polgári kezdeményezés intézményét a Lisszaboni Szerződés vezette be, és 2012 áprilisában indult útjára. Azóta az Európai Bizottság 116 kezdeményezést vett nyilvántartásba. A szabályozás szerint az európai polgári kezdeményezés nem lehet az Európai Bizottság hatáskörén kívül eső, nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, illetve nem lehet ellentétes az Európai Unió értékeivel.

Ez a két új kezdeményezés is azt mutatja, hogy az európai polgárok aktívan részt kívánnak venni az uniós döntéshozatalban, különös tekintettel az állatvédelemre és az élelmiszerek átláthatóságára.

Kapcsolódó cikkeink