Jöhetnek a külföldi idénymunkások
Rövid időn belül megoldódhat a kertészetek égető munkaerőhiánya. Egy minap megjelent kormányrendelet-módosítás szerint már nemcsak a határmenti településekről, hanem a szomszédos országok távolabbi pontjairól is érkezhetnek idénymunkások az országba – írja az mno.hu.
Javában tart a spárga- és a szamócaszezon az országban, a gazdálkodók pedig mindent megtesznek azért, hogy a munkaerőhiány miatt ne vesszen el a termés, a megfelelő számú idénymunkás biztosítása azonban nem egyszerű. A mezőgazdaság évek óta komoly munkaerőhiánnyal küzd, ami a szezonális munkák esetében a legszembetűnőbb. Az elmúlt években a hazai idénymunkások mellett jelentős számban érkeztek ide a környező országokból is, a koronavírus-járvány miatti korlátozások azonban ellehetetlenítették a külföldi munkaerő igénybevételét. A helyzet ugyanakkor rendeződni látszik, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezése nyomán a kormány úgy döntött, hogy a határ mentén élők mellett engedélyezi a szomszédos országok távolabbi pontjairól érkező idénymunkások beutazását is. Az erről szóló rendelet a napokban jelent meg.
A külföldiek természetesen csak abban az esetben léphetik át a határt, ha beutazásuk előtt egészségügyi vizsgálaton estek át, és ennek során nem állapították meg a koronavírus-fertőzés gyanúját. A bejutás feltétele emellett, hogy a munkáltatók a tervezett beléptetés előtt 48 órával értesítsék az illetékes határrendészeti kirendeltséget, megjelölve az idénymunkás nevét, okmányszámát, a szállás helyét, továbbá a munkavégzés tervezett helyét és időpontját.
A köztestület egyértelműen üdvözli a lépést, hiszen az jelentős kártól óvhatja meg a hazai kertészeteket. A munkaerőhiány miatt ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a terményeket munkások nélkül nem tudják betakarítani a gazdák. Ha kint marad a termés, az nemcsak az adott termelő számára jelent komoly kiesést, hanem az ellátás biztonságát is veszélyezteti. A szamóca- és a spárgaszezon már javában tart, a kamara becslése szerint a spárga szedése országosan 4500 felkészült és gyakorlott idénymunkást igényel. A szamóca esetében a június második feléig tartó szezonban 13 ezer mezőgazdasági idénymunkásra van szükség. (Köpöncei Csilla, mno.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >