Joe Biden az árak csökkentésére szólította fel a kereskedelem szereplőit a magas inflációs adat nyomán
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke a vártnál magasabb inflációs adatra reagáló szerdai közleményében felszólította az amerikai cégeket, a kereskedelem szereplőit, hogy csökkentsék áraikat az infláció letörésének érdekében.
Joe Biden szerint ugyan az áremelkedés üteme a 2022 közepén tapasztalt csúcspontjáról 60 százalékkal mérséklődött, de még így is túlságosan magas, különösen a lakhatás és az élelmiszerek ára.
Kifejtette, hogy a lakhatási költségek mérséklése érdekében van egy terve, amely 2 millió új otthon építéséről és felújításáról szól. Az elnök megígérte, hogy az infláció elleni küzdelem elsődleges gazdasági prioritása marad.
A korábbi elnök, Donald Trump újságírók előtt a friss adatot úgy kommentálta: Joe Biden elvesztette az ellenőrzést az infláció felett, és visszatért az áremelkedés magas szintje. A republikánusok nem hivatalos elnökjelöltje Georgia államban tartott kampányrendezvénye előtt a repülőtéren nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Bidennek „fogalma sincs arról, hogy mit csinál, és az ország történetének legrosszabb elnöke”.
A szerdán nyilvánosságra hozott, márciusi inflációs számok azt mutatják, hogy a 2022 óta mérséklődő drágulási ütem 2024 elejére megtorpant, és a 12 havi infláció a februári 3,2 százalék után márciusban 3,5 százalékra emelkedett. A részletes adatokból kiderül, hogy a szolgáltatások ára átlag felett emelkedett, ahogy a lakhatási költségek is, valamint szerepet játszik a magas áremelkedési ütemben az üzemanyagok márciusi drágulása is.
A márciusi infláció nyomán gazdasági elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy emiatt későbbre tolódhat az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatcsökkentési lépése, amit Jerome Powell, a Fed elnöke már tavaly év végén kilátásba helyezett. A kamatszint fenntartása ugyanakkor további nyomást helyez a lakosságra, amely jelzáloghitelek és a hitelkártyák magas kamatain keresztül fizeti meg ennek árát.
A kamatcsökkentés elmaradásáról szóló piaci várakozásra utal az is, hogy a magas inflációs adat nyomán komolyabb mértékben csökkent szerdán a New York-i tőzsde irányadó indexe, a Dow Jones, ami a délutáni órákban egy százalékot jóval meghaladó mértékű mínuszban volt.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a…
Tovább olvasom >Drágul a csirkehús és a tojás: újabb áremelkedési hullám sújtja a magyar háztartásokat
A takarmányárak, az infláció és a globális kereslet-kínálat alakulása együtt…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >