Jó szezonja lehet a meggynek
Megkezdődött a meggyszüret a legnagyobb Békés megyei termesztőnél, Pusztai József, a Hunapfel Kft. ügyvezető igazgatója jó szezonra számít.
Pusztai József hétfőn az MTI-nek elmondta: a jövő hét végén fejeződhet be a szüret a 110 hektáros meggyföldön Csorvás határában, az átlagtermés hektáronként a tavalyihoz hasonló, 12 tonna körül lehet. A vidéket elkerülte a tavaszi fagy, a gyümölcs minősége kiváló.
A termés száz százalékát exportálják, 28 százaléka Németországba, 80-100 tonna Lengyelországba, a többi Szerbiába, Fehéroroszországba és Litvániába megy.
A Hunapfel Kft. korábban főként az orosz piacra szállított, ám az embargó miatt ez a piac teljesen kiesett, és Pusztai József szerint az oroszok lassan be is rendezkednek az önellátásra.
A szedésre 500 idénymunkást – felük gimnazista – foglalkoztatnak. A bérüket idén 10 százalékkal emelték, így nincsenek munkaerő-problémák – mondta az ügyvezető.
A tavalyinál az idén valamivel jobbak az árak, a lengyelek kilónként 90 eurócentet, a németek 1 eurót fizetnek, miközben a meggy önköltségi ára 200-220 forint – mondta.
Beszámolt arról is, hogy a meggy rovására folyamatosan bővítik cseresznyeültetvényüket, amelyen most 26 hektáron 70 tonna termett. Ennek többsége Ausztriába jut, 5-10 tonnát Lengyelországban és Romániában, öt tonnát a magyar piacon értékesítenek.
A cseresznyetermő-területet a cég folyamatosan bővíti a meggy rovására, emellett a 160 hektáros területen 23 hektáron almát, 2,5 hektáron szilvát termesztenek.
Pusztai József elmondta: az alma ültetvényeken teljesen, a cseresznye ültetvényeknek pedig a nagy részén pályázati forrásokból jégháló alatti, fagyvédelmi öntözéssel ellátott rendszert építettek ki. Egy hektáron a jégvédelmi infrastruktúra kiépítése körülbelül tízmillió forintba kerül, de 99 százalékos biztonságot jelent – tette hozzá.
Az 1994-ben alapított, és részben almatermesztéssel is foglalkozó, 830 tonnás hűtőházi kapacitással rendelkező Hunapfel Kft. árbevétele tavaly 317 millió forint volt. A cég 24 személyt foglalkoztat állandó munkaerőként.
A fejlesztések és nem tervezett kiadások (útépítés, két hűtőkamrában a légcserélő rendszer cseréje), tavalyi nyereségük – az egy évvel korábbi 20 millióról – 17,8 millióra csökkent, az idén ismét el szeretnék érni a 20 milliós szintet – mondta az ügyvezető. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Veszélyben a banán: betegségek és klimatikus változások fenyegetik a világ egyik legnépszerűbb gyümölcsét
A globális felmelegedés és az időjárási szélsőségek súlyosan érintik a…
Tovább olvasom >Adócsaló zöldség- és gyümölcskereskedőket fogtak el a pénzügyőrök
Görögországból importált zöldséget és gyümölcsöt a forgalmi adó megfizetése nélkül…
Tovább olvasom >Négyből három magyarnak csak a hibátlan gyümölcs ízlik
Még mindig vannak olyanok, akik lelkiismeret-furdalás nélkül dobnak ki ételt…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >