Jó bőrben télen-nyáron
A testápolási piac teljesítményére az árak emelkedése és az évszakok változása mellett az akciók és a promóciók is jelentős hatással vannak. A hagyományos márkák iránti hűség továbbra is erős, bár a fogyasztók nyitottak az új összetevőkre és az innovációkra, amelyek megújíthatják a kategóriát. A kategórián belül a dezodorok szegmense is folyamatosan változik. A termékválasztások során a frissesség hajszolása mellett a természetesség, a hosszan tartó hatás és az ökotudatosság került előtérbe.
A cikk a Trade magazin 2024/5. lapszámában olvasható.
A testápoló krémek kategóriáját az elmúlt egy évben 17,5%-os értékbeni növekedés jellemezte, míg volumenben 21%-os erősödést tudhat maga mögött. Előbbi elsősorban a kategórián végbemenő áremelésnek volt köszönhető, utóbbi pedig főként a tavalyi igen hideg és elhúzódó téli időszaknak tudható be.
– A Glamour- és Joy-napok ideje alatt is megfigyelhető egy-egy nagyobb kiugrás, ami az értékbeni növekedéshez is hozzájárul. Mindezeken túl azt is látjuk, hogy a vásárlók ebben a termékkörben eltávolodtak a hiper csatornától, helyette a drogéria csatornához pártoltak át – elemzi a piacot Menyhárt Alexa, a Kenvue junior brand & shopper activation managere.
Meglátása szerint a kategória vásárlói fogyasztói ár és megszokás szerint emelnek le a polcról testápolási terméket, az árengedmények csábítása mellett a hagyománnyal bíró márkákat, azok bevált termékeit is előszeretettel választják.
– Érdekes módon, az összetételnek, textúrának, illatnak, újszerűségnek kisebb hatása van a fogyasztói döntésekre – állapítja meg Menyhárt Alexa.
Változások szele
A Kenvue Neutrogena márkája az elmúlt időszakban 9,5%-os értékbeni és 10%-os volumennövekedést ért el, ami kiemelkedő teljesítménynek számít, tekintve, hogy testápolási termékeiken nem emeltek árat az adott időszakban.
– 2024 januárjában kezdetét vette egy, a testápolási termékeinket érintő változás, melynek köszönhetően csomagolásuk és formulájuk is megújul, sokkal jobban igazodik a fogyasztói igényekhez. Testápolóink egységesen 10% hozzáadott glicerint fognak tartalmazni, ami hozzájárul a bőrszárazság megelőzéséhez. A Deep Moisture gyorsan beszívódó testápolónk kiegészül ezen kívül Pro-Ceramide Technológiával is, mely segít a bőr védőrétegét megerősíteni azáltal, hogy megköti az esszenciális ceramidokat. Visibly Firming bőrfeszesítő testápolónk ásványi anyagokkal gazdagodik, melyek serkentik a kollagéntermelést. Intense Repair CICA testápolónk formulája pedig Centella Asiaticával, egy erős antioxidáns hatású növénnyel egészül ki, amely hozzájárul a bőr regenerációjához – részletezi Menyhárt Alexa.
Erősödnek a bőrradírok
Tóth Péter, a L’Oréal Magyarország trade marketing managere azt tartja fontosnak kiemelni, hogy a bőrradírok szegmense igen népszerű lett a kategórián belül, főként az önbarnítók használatának előretörése miatt, mivel az önbarnítást alapos bőrradírozás előzi meg.
– Sokan vágynak az áhított napbarnított bronz bőrre, viszont 2024-ben már nem számít trendinek a kevés SPF-vel való barnulás. Ennek tudható be, hogy az önbarnítók napjainkban virágkorukat élik, különösen az áprilistól júniusig terjedő időszakban – fejti ki a szakember.
Elmondása szerint a legjobban és leggyorsabban fejlődő szegmens a fényvédőké, hiszen ma már köztudott, hogy ráncaink akár 80%-a megelőzhető fényvédő használatával.
Napvédelem és önbarnítás, magas fokon
A L’Oréal Magyarországnál folyamatos növekedést érzékelnek márkáikon, ami főként a Mixa márkának köszönhető, amely nemrégiben esett át egy nagyfokú megújuláson.
– 2023-ban a testápolás kategóriában a Mixa jarokat és a ceramid termékcsaládot vezettük be, amelyből a 400 ml jar használható testre és egyben arcra is. Szintén a tavalyi évben, az Ambre Solaire márkával betörtünk az önbarnító piacra 3 innovációval, amelyek közül a legkülönlegesebb az arcszérumcsepp – sorolja Tóth Péter, aki azt is elárulja, hogy különböző összetevőjű (C-vitamin, hialuronsav, ceramid, niacinamid) fényvédőkkel is folyamatosan érkeznek, amelyek mindegyikének közös jellemzője az SPF50+ és az UVA és UVB elleni védelem.
– 2024-ben izgalmas újdonságnak ígérkezik a Garnier Ambre Solaire Ideal Bronze Milk-in-spray SPF 50, 150 ml termékünk, ami nemcsak, hogy magas faktorszámban védi a bőrünket UVA és UVB ellen, de mellette bronzosítja is azt – újságolja a trade marketing manager.
Szagtól az illatig
A dezodorokkal kapcsolatban Krubl Yvette, a Procter&Gamble közép-európai vállalati kommunikációs menedzsere az NIQ adatait elemezve arról számol be, hogy a piac dinamikusan bővül, a teljes férfi dezodor és izzadásgátló kategória a 2022-es évről 2023 végére 23%-kal növekedett.
– Ahogy más kategóriák esetében, itt is azt látjuk, hogy a kényelem, a lakóhelyekhez közeli vásárlás töretlenül népszerű, éppen ezért a drogériák, szaküzletek tudtak erősödni értékben a klasszikus kiskereskedelmi egységekkel szemben. A drogériák és szaküzletek volumenben is növekedtek, amíg az élelmiszert és nem-élelmiszert is értékesítő egységek értékesítése inkább stagnált – tájékoztat a szakember.
Bővül a család
A Procter&Gamble két márkacsaláddal – Old Spice és Gillette – áll a vásárlók rendelkezésére a frissesség megtartása és az izzadásgátlás területén, számos termékvariációt kínálva.
– Azt tapasztaljuk, hogy a vásárlási döntések során hangsúlyosak az illatok. Amellett, hogy a megszokott aromákhoz hűségesek a fogyasztók, szívesen próbálnak ki újdonságokat is.
Vállalatunknál folyamatosan dolgozunk új illatvariánsokon, mind az Old Spice dezodorokon, mind pedig a Gillette izzadásgátlókon. Mindkét termékcsaládunk 2024 márciusában bővült új variánsokkal, úgymint az Old Spice Rockstar stift, spray és tusfürdő, citrusos, friss illatban. Emellett a Gillette Cleargel Champion Gold 70 ml termékünk is megjelenik a piacon, amely a 2024-es olimpiai és paralimpiai játékok hivatalos izzadásgátlója is egyben – ismerteti Krubl Yvette.
Mindkét termékcsalád többféle kiszerelésű és fajtájú terméket kínál golyós, deo és stift formában.
– Törekszünk az alapanyagok terén is innovációkra, melyekkel minden termék lábnyoma csökken, legyen az a termékben található alapanyag vagy maga a csomagolás. Éppen ezért ma már alapvetés az alumíniummentes összetétel, melyről Old Spice dezodoraink csomagolásán már évek óta kommunikálunk vásárlóinknak, ezzel is segítve a választásukat – emeli ki a közép-európai vállalati kommunikációs menedzser.
A hatékonyság a döntő
Tóth Péter, a L’Oréal Magyarország trade marketing managere arról számol be, hogy a dezodorok között a legnépszerűbb forma egyértelműen az aeroszol, ugyanis az eladások közel felét ezek a termékek teszik ki. Nagyjából 20%-ot képviselnek a roll-onok, további 20%-ot a stiftek, a maradék 10%-ot a pumpás, krémdezodorok és egyéb típusok adják.
– A dezodorok piaca rendkívül telített, így egyedi illatokon, valamint a minél magasabb hatékonyságú izzadásgátláson kívül nagyon nehéz formabontó újdonságokkal megjelenni. Érdekességként említhető a nagyobb méretek megjelenése, ami aeroszol esetében a 200 ml-es, stift esetén pedig 70 ml-es kiszerelést jelenti – jelzi Tóth Péter.
Tapasztalataik szerint fogyasztóik körében a legfontosabb választási szempont a megfelelő védelem az izzadással szemben, majd ezután következik az illat, az összetétel, a fenntarthatóság, illetve az, hogy környezetbarát és állatkísérletmentes-e a termék. Ezek mellett lényeges az ár-érték arány is.
48 órás biztonság
A L’Oréal Magyarország legnépszerűbb dezodora a Garnier Mineral roll-on invisible black&white 50 ml, amely sikerességét annak köszönheti, hogy 48 órás izzadásgátló hatással bír, illetve mineralite-tot tartalmaz, ami egy természetes nedvszívó ásványi anyag.
– Vásárlóink körében közkedvelt termék, ugyanis megvédi a fekete, fehér és színes ruhákat a foltoktól, és nem hagy semmilyen nyomot – mutat rá a trade marketing manager. //
Illatos átalakulások
Dominál a gyártói, de erősödik a saját márka a dezodorok piacán
A 2023-as év során a magyar fogyasztók 31 milliárd forintot meghaladó összeget költöttek dezodorra, ami 22%-os értékbeli növekedést jelent a megelőző tizenkét hónaphoz képest; a mennyiségi eladási adatok azonban ugyanezen periódusokat összevetve stagnálást mutattak. Ezek alapján elmondható, hogy a 21%-os árszínvonal-emelkedés volt a kategória értékbeli növekedésének motorja.
Csatornákat tekintve az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is a drogériák a dezodorok fő beszerzési helye: súlyuk az elmúlt 12 hónap során 3 százalékponttal emelkedett, és így már a kategóriaforgalom 58%-a ott realizálódik.
A dezodorok piacán látványos fölényben vannak a gyártói márkák: a forintban mért forgalom 96%-át ilyen termékek tették ki, azonban dinamikusan fejlődnek a saját márkás termékek is: a gyártói márkák 21%-os értékbeli növekedésének a dupláját elérve, 42%-kal gyarapodtak értékben az előző év azonos időszakához viszonyítva. Mennyiséget tekintve pedig a gyártói márkák 1%-kal csökkentek, míg a saját márkás termékek itt is két számjegyű növekedést felmutatva, 17%-kal növekedtek.
Típust tekintve a sprayk a legkeresettebbek, az értékbeli eladás közel felét, 49%-át az ilyen verziójú termékek adják. A legdinamikusabb értékbeli emelkedést a stiftes dezodorok tudhatják maguk mögött, melyek 35%-kal bővültek értékben, de mennyiségben is 6%-kal növekedtek. Ennek köszönhetően az értékbeli részesedésük 2023-ra 2%-ponttal növekedett, és már a kategória értékbeli eladásának 23%-át teszik ki. A harmadik legnagyobb forgalmú típus a golyós dezodor, ezen termékek a kategória értékbeli eladásának 17%-át teszik ki. A fennmaradó 11%-os piacrészen a krémes, géles és pumpás változatok osztoznak.
Nemek szerinti bontásban nézve a dezodorpiacot nem figyelhető meg jelentős változás. Némileg a férfi dezodorok tudtak jobban teljesíteni értékben, ezért részesedésben is közel utolérték a nőknek szánt termékeket.
Nemcsak értékben, de mennyiségben is növekedtek a parfümeladások
A parfümök némiképp eltérő trendeket mutattak az elmúlt, 2023-as év során, mint a legtöbb vegyi áru kategória. A 15%-os értékbeli bővülés motorja a legtöbb kategóriával ellentétben nem a jelentős átlagos árszínvonal-növekedés volt. A parfümök árszínvonala a 2022-es teljes évhez viszonyítva mindössze egy-két százalékot emelkedett, azonban a mennyiségi értékesítés jelentősen, 15%-kal bővült. A növekedésnek köszönhetően a kategória forgalma értékben meghaladta a 23 milliárd forintot, mennyiségben pedig átlépte a 2000 hektoliter eladott parfümöt.
A parfümök esetében a gyártói márkák szinte a teljes piacot a magukénak tudhatják értékben és mennyiségben is. A saját márkás parfümök értékben mindössze a teljes parfümpiac kevesebb mint 2%-át birtokolják. A gyártói márkák értékben és mennyiségben is 15%-kal bővültek, míg a kereskedelmi márkák értékben 19, mennyiségben 4%-kal növekedtek.
Kiszereléseket tekintve a 16–30 ml-es változatok voltak a legkeresettebbek, a teljes parfümpiac értékbeli eladásának 32%-át tették ki. A második legnagyobb forgalmú kiszereléstípus a 31–50 ml-es csomagolás, ezen termékek a piac értékbeli eladásának 30%-át adják. Növekvő kereslet látszik azonban a nagyobb kiszerelések irányába, hiszen a három legnagyobb kiszerelés az 51–75, a 76–100 és a 101 ml-nél nagyobb termékek esetében volt a legjelentősebb mind az értékbeli, mind a mennyiségbeli növekedés. Volumencsökkenés mindössze egy kiszerelésméretben volt megfigyelhető: a 15 ml alatti termékek mennyiségben 5, értékben pedig 10%-kal csökkentek.
A női és férfi parfümök trendjei hasonlóan alakultak; értékben egy hajszállal a női parfümök (+15%) dinamikusabban növekedtek, mint a férfi változatok (+14%). Mennyiséget tekintve fordított volt a tendencia; ott a férfi parfümök 16, a női illatszerek pedig 13%-kal bővültek a 2022-es teljes évhez viszonyítva. Így a 2022-es évhez hasonló arányban, 57-43%-ban oszlanak meg az értékbeli eladások a női és a férfi szegmens között. //
Kapcsolódó cikkeink
Jelentős közösségi összefogás és támogatás a P&G-től 2024-ben
A Procter&Gamble Magyarország 2024-ben több mint 182 millió forint értékű…
Tovább olvasom >Az árakba, a technológiai fejlesztésekbe, az üzlethálózatba invesztált a dm
A drogéria forgalma 17%-kal nőtt az elmúlt gazdasági évben A…
Tovább olvasom >Sminkek és illatok – Újdonságok a szépségiparban
Az utóbbi években a dekorkozmetika piacán tapasztalható dinamizmus és folyamatos…
Tovább olvasom >További cikkeink
Generali kutatás: A magyarok csupán tizede gondolja azt, hogy fantasztikus év lesz 2025
Nemzetközi háborús konfliktus kiterjedésétől kevésbé, az infláció és az árak…
Tovább olvasom >Szijjártó Péter: a kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli az élelmiszeripart
A kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli a jelenleg mintegy 145…
Tovább olvasom >Fidelity: Mit várhatunk Trump első napjai után?
Trump elnök első hivatali napja összhangban állt kampányígéreteivel, és több,…
Tovább olvasom >