Jó árat kaphatnak a szőlőtermelők
Úgy tűnik, hogy jó árakkal indul az idén a szüret. A Kiskőrösi kistérségben 120 forintot adnak az illatos szőlőért.
„A hét elején kijöttek a felvásárlók az árakkal. Az Irsai 120 forinton indul, ami jónak nevezhető. Abban reménykedünk, hogy a cserszegiért sem fizetnek kevesebbet” – elemzi a helyzetet Gubán Gyula akasztói hegybíró. A falu térségében 610 hektáron termesztik a bornak való alapanyagát, ebből 11 hektáron Irsait, 55 hektáron cserszegit gondoznak a szorgos kezek.
A szakember azt mondja, hogy most mintha változás állna be a felvásárlási piacon. Eddig a kereskedők az alapján szelektáltak többnyire, hogy fehér- vagy kékszőlőt vásárolnak. Most azonban a keresett szőlőfajták és a nagy és biztonságosan termő, interspecifikus fajták – Bianca – elkülönülhetnek az árak alapján.
A keresett jó nevű fajtákért várhatóan a kereskedők többet adhatnak az idén. Bár az elmúlt két évben az alacsony árak miatt a termelők nem jártak jól, az ültetvények területe alapvetően nem csökkent. A támogatási rendszernek köszönhetően a kivágások mellett új ültetvények születtek, és jó irányban történt meg a táblák szerkezetátalakítása is. Az idén a hegyközségben 50 ezer mázsányi terméssel számol a hegybíró.
Nem kizárt, hogy lesznek olyan táblák, ahol a kékfrankos, a veltelini, a rizlingszilváni 100 mázsával is fizet.
Gubán Gyula jó közepes terméssel kapcsolatos meglátásait Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának a főtitkára is osztja. Az országos helyzettel kapcsolatban elmondta: az előzetes termésbecslés alapján 400-450 ezer tonnányi termés szüretelésére számítanak a szakemberek, amiből hárommillió hektónyi bort készíthetnek a borászok. Ez fedezi a hazai igényeket, sőt exportra is jut. A kiváló termés feltételei ma még adottak, ha minden optimálisan alakul – hangsúlyozta a főtitkár. Az árakról nem nyilatkozott. Azt azonban tudni, hogy már érdeklődnek a cseh, a szlovák és az olasz felvásárlók, akik szívesen vásárolnának fehér, illatos – Irsai Olivér, cserszegi fűszeres, csabagyöngye – fajtákat. Majd arra hívta fel a figyelmet, hogy idén a borellenőrző hatóság a szőlő és a cefre exportját kiemelten ellenőrzi. Azaz csak megfelelő borkísérő okmánnyal lehet majd szállítani az árut.
A kunsági borvidéki helyzettel kapcsolatban megjegyezte: a térségben szépen alakul a termés, melynek egyetlen csepp esőre sincs szüksége. Komoly aszályhatás nem volt az idén, a földben lévő nedvességtartalom megfelelő. Két hónapja az országos borverseny legjobban szereplő mintáival szerveztek bemutatót Párizsban, ahol a francia szakírók somelier-k nagyon lelkesedtek az Irsaiért és a cserszegi fűszeresekért. Ez jó esélyt ad a piacok bővítésére a következő években – vélte a főtitkár.
A szüret jól indult, legalábbis az árak alapján ma még ezt lehet mondani. Kérdés persze, hogyan folytatódik – írja a baon.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >A dolgozó fiatalok többsége fizetésemelésre számít
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka…
Tovább olvasom >Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva…
Tovább olvasom >