Jelentősen növekedett a társas gazdaságok adózás előtti eredménye 2022-ben
A Tesztüzemi Információs Rendszer a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelemi helyzetét figyeli meg évről évre. A 2022. évi adatok felhasználásával készült elemzés 2109 mintaüzemet fog át.
A tesztüzemi minta segítségével reprezentált és vizsgált 106 ezer gazdaság az összes regisztrált gazdaság által használt földterület 95,3 százalékát művelte, illetve az összes standard termelési érték 97,4 százalékát állította elő. A tesztüzemi rendszer mintaadatait a 2020-as agrárcenzus adataival súlyozták.
A gazdaságok által használt átlagos mezőgazdasági terület 48,55 hektár, egy gazdaság átlagosan 1,5 főt foglalkoztatott
Az árutermelő egyéni gazdaságok az összes nettó hozzáadott érték 56,9 százalékát, a társas vállalkozások pedig a 43,1 százalékát állították elő. Országos szinten az egy hektárra jutó árbevétel 20 százalékkal, a közvetlen támogatás 28 százalékkal nőtt, valamint az anyagjellegű költségek 35 százalékkal emelkedtek, így a mezőgazdaság jövedelmezősége a nettó hozzáadott érték alapján vizsgálva 23 százalékos növekedést mutat.
Egyéni gazdaságok esetében az adózás előtti eredmény alapján vizsgált nettó jövedelem folyóáron 10 százalékkal emelkedett
Mivel a növekedés magas inflációs környezetben történt, ezért a tényleges eredményváltozást jobban mutatja a fogyasztói árindexszel korrigált eredmény, ami 4 százalékkal alacsonyabb volt (289,57 ezer forint), mint 2021-ben. A társas gazdaságok egy hektárra jutó adózás előtti eredménye 260,28 ezer forint/hektár, mely az az inflációt is figyelembe véve 78 százalékos növekedés, így a társas gazdaságok összességében rekordévet zártak. A magas százalékos növekedésnél figyelembe kell venni a bázishatást: a 2021-es alacsony értéket. 2022-ben az állattartó gazdaságok jövedelme növekedett a leginkább. Mivel a gazdasági társaságok jóval nagyobb részben foglalkoznak állattenyésztéssel, így a jövedelemváltozásuk is jelentősebb mértékű volt.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget
A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Év promóciója 2025 verseny, felhívás és nevezés
A Trade magazin ismét versenyt hirdet az FMCG-szektor szereplői között…
Tovább olvasom >Működne Magyarországon a boltok elleni bojkott?
Az elmúlt napokban egyre nagyobb figyelmet kapott az a közösségi…
Tovább olvasom >Nem nyitott üzletet Nyíregyházán a Mere, törölték a nyilvántartásból
Bár korábban bejelentették, hogy a spártai spórolásáról ismert orosz diszkontlánc,…
Tovább olvasom >