Jelentősen növekedett a társas gazdaságok adózás előtti eredménye 2022-ben
A Tesztüzemi Információs Rendszer a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelemi helyzetét figyeli meg évről évre. A 2022. évi adatok felhasználásával készült elemzés 2109 mintaüzemet fog át.

(Fotó: Pixabay)
A tesztüzemi minta segítségével reprezentált és vizsgált 106 ezer gazdaság az összes regisztrált gazdaság által használt földterület 95,3 százalékát művelte, illetve az összes standard termelési érték 97,4 százalékát állította elő. A tesztüzemi rendszer mintaadatait a 2020-as agrárcenzus adataival súlyozták.
A gazdaságok által használt átlagos mezőgazdasági terület 48,55 hektár, egy gazdaság átlagosan 1,5 főt foglalkoztatott
Az árutermelő egyéni gazdaságok az összes nettó hozzáadott érték 56,9 százalékát, a társas vállalkozások pedig a 43,1 százalékát állították elő. Országos szinten az egy hektárra jutó árbevétel 20 százalékkal, a közvetlen támogatás 28 százalékkal nőtt, valamint az anyagjellegű költségek 35 százalékkal emelkedtek, így a mezőgazdaság jövedelmezősége a nettó hozzáadott érték alapján vizsgálva 23 százalékos növekedést mutat.
Egyéni gazdaságok esetében az adózás előtti eredmény alapján vizsgált nettó jövedelem folyóáron 10 százalékkal emelkedett
Mivel a növekedés magas inflációs környezetben történt, ezért a tényleges eredményváltozást jobban mutatja a fogyasztói árindexszel korrigált eredmény, ami 4 százalékkal alacsonyabb volt (289,57 ezer forint), mint 2021-ben. A társas gazdaságok egy hektárra jutó adózás előtti eredménye 260,28 ezer forint/hektár, mely az az inflációt is figyelembe véve 78 százalékos növekedés, így a társas gazdaságok összességében rekordévet zártak. A magas százalékos növekedésnél figyelembe kell venni a bázishatást: a 2021-es alacsony értéket. 2022-ben az állattartó gazdaságok jövedelme növekedett a leginkább. Mivel a gazdasági társaságok jóval nagyobb részben foglalkoznak állattenyésztéssel, így a jövedelemváltozásuk is jelentősebb mértékű volt.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
A helyszíni mentesítés a végéhez ér, de a védekezés folytatódik
A ragadós száj- és körömfájás vírusa elleni küzdelem a fertőzött…
Tovább olvasom >Megjelent az agrárágazati civil szervezeteket támogató pályázat 2025. évi felhívása
Az Agrárminisztérium 2025-ben is segítséget kíván nyújtani az agrárágazati civil…
Tovább olvasom >További segítség a ragadós száj- és körömfájás vírussal sújtott állattartóknak
Kihirdette a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt előállt vis…
Tovább olvasom >További cikkeink
BCSDH: fokozni kell az erőfeszítéseket a klímavédelem terén
A BCSDH és a Deloitte legfrissebb klímavédelmi felmérése szerint a…
Tovább olvasom >Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >