Jelentősen lassul a növekedés a német és a magyar gazdaságban
Az első negyedévhez képest stagnált a magyar gazdaság, a tavalyi számokkal összevetve is csupán másfél százalékos növekedés olvasható ki a második negyedéves adatokból – derül ki a KSH tájékoztatásából. Aggasztó hír, hogy a számunkra irányadó német gazdaság bővülése is szinte megállt. Franciaország stagnál és Spanyolország alig erősödik.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei második negyedévben a megelőző negyedévhez és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes számok alapján. Ez jelentős lassulás az első negyedévi 2,5 százalékos éves, és 0,3 százalékos negyedéves összevetésű növekedéshez viszonyítva. Elemzők 2,1-2,3 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak.
A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint a naptári hatás kiszűrésével szintén 1,5 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben a múlt év április-júniusához képest, míg az előző negyedévi növekedés 2,4 százalékos volt. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok az első negyedévi 1,6 százalék után a másodikban 1,2 százalékos növekedést mutatnak. Az első félévben Magyarország bruttó hazai terméke 2,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatás kiszűrésével 1,9 százalékkal nőtt.
Bedekovics István, a KSH munkatársa elmondta, hogy a növekedés lassulása elsősorban az ipari termelés növekedésének visszaesése miatt következett be. Bár a mezőgazdaság bővült a második negyedévben, nem tudta ellensúlyozni az ipar növekedésének megtorpanását. Az ipari termelés lassulása az exportkereslet csökkenése miatt következett be – tette hozzá Bedekovics István. Az ipar súlya a GDP-ben 24-25 százalék, a mezőgazdaságé viszont csak 3 százalék – jegyezte meg.
Magyarországon 2009 utolsó negyedévében ért véget a másfél éven át tartó recesszió, és tavaly 1,2 százalékkal nőtt a GDP a 2009-es 6,7 százalékos visszaesés után.
Már reggel aggasztó hírek érkeztek a magyar gazdaság számára legfontosabb országból: a második negyedévben a német gazdaság mindössze egytized százalékos bővülést mutatott, miközben másfél százalékos növekedést vártak. Ez a legalacsonyabb fejlődési ütem a hitelválság csúcspontja óta. Elemzők semmi jóra nem várnak az euró szempontjából.
A lakossági fogyasztási kiadások és az építőipari beruházások visszaesése fékezik a német gazdaságot 2011 második negyedévében – jelentették be a hivatal munkatársai. Mivel a német import gyorsabban bővült az ország exportjánál, a külkereskedelmi mérleg is negatív hatással volt. Ezeket az okokat azonban ellensúlyozta, hogy a vállalatok tovább bővítették beruházásaikat, és így összességében a pozitív tartományban tartották a gazdasági fejlődést.
A Spiegel Online-nak nyilatkozó szakértők csalódottságuknak adtak hangot, egyikük a fogyasztás visszaesését nevezte különösen meglepőnek. A globális gazdasági lassulás Németországot is elérte, összegzett Jörg Lüschow, aki szerint az eurózóna növekedése kapcsán sem szabad sok jóra számítani. „Stagnálásnál sokkal több nem lesz benne” – mondta a legnagyobb német hírportálnak a WestLB elemzője.
Jörg Krämer, a Commerzbank szakértője derűlátóbb, szerinte történelmi összehasonlításban még így is erős növekedést érhet el a német gazdaság, 2012-re pedig 2 százalékos bővülést is reálisnak tart.
A németek nem alaptalanul beszélnek globális gazdasági lehülésről. Az amerikai gazdaság a második negyedévben 0,3 százalékkal bővült, a japán ugyan ilyen arányban zsugorodott. Európából a francia és a spanyol adatok ismertek eddig. Párizsban stagnálásról számoltak be, míg Madridban 0,2 százalékos bővülést regisztráltak – írja a Népszabadaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megnőtt a vegán ételek iránti kereslet a brit reptereken
Az Egyesült Királyság legnagyobb, a London Stansted, az East Midlands…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >A dolgozó fiatalok többsége fizetésemelésre számít
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka…
Tovább olvasom >