Jelentős növekedést jeleznek előre a KSH adatai
Már bőven az idei év vége előtt sikerült az iparnak ledolgoznia a termelési hátrányt, amelyet a tavaszi kényszerszünet során összeszedett – idézi Virovácz Péter, az ING elemzőjének kommentárját a hvg.hu, miután a KSH azt közölte: szeptemberben az ipari termelés volumene havi alapon 2,3, éves összevetésben pedig 2,2 százalékkal nőtt.
A jó adat hátterében a legnagyobb súlyú ágazatok teljesítménye áll. A KSH közlése szerint mind a járműgyártás, mind az elektronikai ipar termelése nagyobb arányban emelkedett, ahogyan az élelmiszeripari teljesítmény is pozitívan alakult. Ezzel szemben a kisebb súlyú alágakban csökkent a termelés. Ehhez köthető az is, hogy – ugyancsak a pénteki közlés szerint – a külkereskedelem is jelentősen nőtt szeptemberben: az export euróban számított értéke éves alapon 4,6 százalékkal nőtt, miközben 2,6 százalékkal esett vissza az import. Az előző hónaphoz képest az export 28, az import pedig 18 százalékkal bővült.
Ez azt is előrevetíti, hogy amíg a lendület kitart a főbb ágazatokban és nem érezteti hatását a koronavírus második hulláma, addig az ipar és így az exportteljesítmény képes lesz érdemben segíteni a gazdasági kilábalást – magyarázta az elemző, aki szerint ez az adat rekord nagyságú negyedéves alapú gazdasági növekedést hozhat. Emlékeztetett: az ipar teljesítménye az előző negyedévhez képest több mint 30 százalékkal nőtt.
A statisztikai hivatal egy hét múlva közli a gazdasági növekedés harmadik negyedéves adatait. Az előző három hónapos időszakban, április és június között éves alapon 13,6 százalékkal, az előző negyedévhez képest 14,5 százalékkal esett vissza a magyarországi GDP. (hvg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >NGM: jelentős hatása van az árréscsökkentésnek: az infláció már márciusban 4,7 százalékra esett
Az indokolatlanul magas áremeléseket a kormány nem tűrte tovább, ezért…
Tovább olvasom >További cikkeink
Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >A minőség és az ár alapján választanak a húsvéti édességek közül a vásárlók
A tudatosság jegyében telik az idei húsvéti szezon a hazai…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >