Jelentős növekedéssel és inflációcsökkenéssel kezdte az évet az Európai Unió
Az Európai Bizottság legújabb jelentése szerint, a 2024 elején az Európai Unió gazdasága meglepően gyors ütemben növekedni kezdett, miközben az infláció is tovább csökkent. A 2023-as stagnálás után ez pozitív fordulatnak számít. A Bizottság előrejelzése alapján az EU gazdasági növekedése az idén 1 százalékra, míg jövőre 1,6 százalékra gyorsul, az euróövezetben pedig 0,8 százalékról 1,4 százalékra nő a GDP növekedési üteme.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint az idei első negyedévben mind az EU-ban, mind az euróövezetben 0,3 százalékkal növekedett a GDP, ami jelezheti a 2022 vége óta tartó gazdasági stagnálás végét. A növekedés hátterében elsősorban a magánfogyasztás áll, amit a reálbérek és a foglalkoztatás növekedése ösztönöz, bár a magas megtakarítási hajlandóság továbbra is fékezi a fogyasztást. A beruházások terén mérséklődő növekedés figyelhető meg, különösen a lakásépítési szektorban.
Az infláció tekintetében az uniós harmonizált fogyasztói árindex (HICP) a 2023-as 6,4 százalékról idén várhatóan 2,7 százalékra, jövőre pedig 2,2 százalékra csökken. Az euróövezetben hasonló trend figyelhető meg, ahol az infláció a tavalyi 5,4 százalékról idén 2,5 százalékra, 2025-re pedig 2,1 százalékra mérséklődik.
Magyarország gazdasági helyzete azonban kevésbé kedvező, a magas infláció és kamatlábak, valamint a gyengébb külső kereslet miatt a GDP 2023-ban csökkent. A helyzet javulására számítanak a következő időszakban a háztartások vásárlóerejének erősödésével és a finanszírozási feltételek enyhülésével. Az infláció a magas szintről visszaesett, bár a fogyasztás és a bérek növekedése korlátozhatja a további csökkenést. A magyar államháztartás hiánya továbbra is magas marad, és a GDP-arányos államadósság enyhe növekedését prognosztizálják az idei évben.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >