Jelentős értékesítési problémákat lát a nyúlágazatban a NAK
A hazai előállítású nyúlhús-termékek 96 százalékát az európai piacokon értékesítik, de az egyes országokban elrendelt korlátozások miatt drasztikusan visszaesett a kereslet – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács együttműködésében készült elemzésből.
Az MTI-hez szerdán eljuttatott tájékoztatás szerint a hazai tenyésztőszervezetek egyik fő bevételi forrása a belföldre és külföldre történő tenyészállat-értékesítés, a járványhelyzet miatt azonban a tenyészállatok külföldre szállítása akadozik, bizonyos esetekben megállt.
Az elrendelt korlátozó intézkedések miatt a fuvarozást végző társaságok emelték díjaikat, illetve a járvány gócpontjának számító, a nyúl ágazati export fő piacát jelentő Olaszország felé csak jelentősen megemelt díjjal vagy egyáltalán nem vállalják a szállítást.
Elképzelhető, hogy a hazai feldolgozók a csökkentett ár ellenére sem lesznek képesek eladni áruikat az európai piacokon. Így a piac beindulásáig a termékeket fagyasztott állapotban kell tárolni, ami jelentős többletköltséget és likviditási zavarokat eredményezhet.
A feldolgozóipari üzemek legnagyobb problémája az értékesítés jelentős mennyiségi visszaesése és az árak folyamatos csökkenése mellett, hogy a hazai termelők bizonytalanok a tenyészállatok szokásos frissítése ügyében. Több termelő számára is kérdés, hogy végezzen-e termékenyítést, lesz-e folyamatosan felvásárlás, ez viszont a feldolgozható alapanyag rendelkezésre állásának bizonytalanságát eredményezi.
A nyúlhús-feldolgozóipar számára hosszabb távon a magasabb feldolgozottságú termékek gyártása jelenti a piacok bővíthetőségét, ehhez azonban jelentős beruházásokra lenne szükségük. A feldolgozást végző vállalkozások számára további fejlődést eredményezhetne, ha a hazai piacon is sikerülne a nyúlhúsfogyasztást népszerűsíteni – olvasható a NAK tájékoztatásában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A gazdálkodók szalma felajánlásokkal segítik az állatmenhelyeket
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Gazdálkodói segítség a menhelyeknek
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >NAK: érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új HR-asszisztens segíti a K&H munkatársait
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Jelentősen bővíti hálózatát idén a Lidl Spanyolországban és Portugáliában
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. novemberben átlagosan 2,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól és 0,3 százalékkal az előző havi áraktól
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >

