Jelentős emelkedést mért a KSH az élelmiszerár-inflációban
A kedvezőtlen hazai időjárás, illetve az importárak emelkedése együttesen intenzív magyarországi élelmiszerár-emelkedéshez vezetett a termelői, illetve a fogyasztói oldalon is – amint erre a tegnapi magyar jegybanki 0,25 százalékpontos kamatemelés kapcsán Simor András MNB-elnök is felhívta a figyelmet.
A KSH ma közzétett adatai szerint éves összevetésben októberben a termelői élelmiszerárak 3,5%-kal emelkedtek, noha júniusban még 4,5%-os árcsökkenés volt látható. Ez a fogyasztói árakba is elkezdett begyűrűzni. Összességében a belföldi termelői árak októberben havi alapon 0,2%-kal csökkentek, míg éves viszonylatban 10%-kal emelkedtek.
Októberben az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,2, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,1%-kal volt alacsonyabb. A KSH adatai szerint jelentősebb áremelkedés történt az élelmiszer-ipari termékek (2,2%) esetében, ahol a legfontosabb befolyásoló tényező a rendkívül rossz időjárás volt, ami nagymértékben megemelte a takarmány és a gabona, ezáltal pedig a búzából őrölt fehérliszt, finomliszt és az ebből készült lisztes áruk, tészták árait – írja a portfolio.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Fejlesztésben látják a jövőt a hazai KKV-k
A cégek döntő többsége vágyik rá, és tervez a technológiai…
Tovább olvasom >