Jelentős bérnövekedés Magyarországon: 2024 júliusában tovább nőttek a keresetek
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2024 júliusában a teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagkeresete 636 700 forintra emelkedett, míg a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset elérte a 438 400 forintot. A bruttó átlagkereset 13,9%-kal, a nettó kereset pedig 13,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értékeket, a reálkereset növekedése pedig 9,4%-os volt.

Az átlagbér önmagában gyakran félrevezető lehet
A mediánkeresetek szintén jelentős emelkedést mutattak: a bruttó mediánkereset 524 100 forintot, a nettó mediánkereset pedig 362 900 forintot tett ki, ami 16,5%-os és 16,6%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Az adatok ágazatonként jelentős eltéréseket mutatnak. A pénzügyi szektorban a bruttó átlagkereset már meghaladta az egymillió forintot, míg az IT-szektorban szinte elérte ezt az összeget. Az energiaiparban a bruttó átlagfizetés 892 700 forint volt.
A legalacsonyabb béreket a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás szektorban regisztrálták, ahol a bruttó átlagfizetés 408 ezer forint volt. A mezőgazdaságban és az „egyéb szolgáltatások” területén dolgozók szintén az alacsonyabb fizetési kategóriába tartoztak, ahol a bruttó átlagfizetések 502,6 ezer és 491,5 ezer forint körül alakultak. Ezekben az ágazatokban ráadásul a bérek a júniusi adatokhoz képest csökkentek.
Fontos kiemelni, hogy az átlagbér önmagában gyakran félrevezető lehet, hiszen a magasabb keresetű ágazatok jelentősen torzíthatják az országos átlagot. A mediánkeresetek reálisabb képet adnak arról, mennyit keres az átlag magyar munkavállaló, mivel itt a szélsőségesen magas vagy alacsony keresetek kevésbé befolyásolják az értékeket.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: a turisztikai szálláshelyeken a vendégek száma (1,4 millió) 17, a vendégéjszakáké (3,4 millió) 16 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit áprilisban
2025 áprilisában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,4…
Tovább olvasom >Csökkent a legtöbb tejtermék ára áprilisban
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >Nagy Márton: hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre
Hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Csökken a kereskedelem jövedelmezősége – érdemi forrásokat nyit meg a kormány
Május 28-án tartották a Laurel Számítástechnikai Kft. sorrendben 12. Retail…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >